Revija Reporter
Slovenija

Zdravstveni strokovnjaki pri Pahorju opozarjali, da je situacija kritična

STA

19. nov. 2020 6:00

Deli na:

Predsednik države Borut Pahor s predstavniki medicinske akademije.

Nebojša Tejić/STA

Na pobudo Slovenske medicinske akademije se je predsednik republike Borut Pahor včeraj s predstavniki akademije pogovoril o trendih širjenja nove koronavirusne bolezni in ukrepih za njeno omejevanje, pričakovanjih glede novega cepiva in načelnem strateškem pristopu k izzivom, povezanim s tem. Pahor je ob tem poudaril, da bomo krizo premagali.

Po srečanju, ki so se ga udeležili predsednik Slovenske medicinske akademije Pavel Poredoš, vodja oddelka za intenzivno terapijo na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Jereb, predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in epidemiologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani Miroslav Petrovec ter direktor Univerzitetne klinike Golnik Aleš Rozman, je predsednik Pahor poudaril, da je trenutna kriza tudi moralno vprašanje, so sporočili z urada predsednika republike.

"Najprej in predvsem moramo poskrbeti za vse, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo," je povedal Pahor in se zaposlenim v zdravstvu zahvalil za njihovo izjemno predano in profesionalno delo. Opozoril je, da je položaj resen in da zato ne sme priti do položaja, v katerem nam zdravstveno osebje ne bi moglo več pomagati.

Predsednik republike je ob tem poudaril, da so ugledni sogovorniki v pogovoru ocenili, da so ukrepi primerni in da se jih moramo držati, prijetno pa ga je presenetila njihova ocena, da je v teh razmerah pomembna tudi politična enotnost.

"Sogovorniki ocenjujejo, da je pomembno, da politika govori z enim glasom in da ljudi nagovarja tako, da ne ustvarja zmotnih vtisov o tem, kako ravnati," je dodal predsednik republike.

"Želeli smo opozoriti, da je situacija kritična," pa je pojasnil Poredoš in pozval, da se dosledno držimo preventivnih ukrepov, dokler še nimamo učinkovitega zdravila ali cepiva. Kot je poudaril, za priporočili stoji stroka in ne politika.

Po besedah Jereba se zdravstveno osebje zadnjih 14 dni giblje po robu zmogljivosti in takšen položaj ni več vzdržen. "Na vseh nas je, da se držimo sprejetih ukrepov. Samo na ta način bomo uspešni in bomo epidemijo obvladali," je pojasnil. Pozivom k spoštovanju veljavnih ukrepov sta se pridružila tudi Petrovec in Rozman.

Pahor pa je izjavo sklenil z mislijo, da je sedaj na preizkušnji naša človečnost. "To krizo je mogoče premagati in jo bomo premagali," so še zapisali v predsednikovem uradu.