V Zboru za republiko so danes zavrnili očitke na račun veleposlanika ZDA v Sloveniji Josepha Mussomelija, da naj bi se "nedopustno vmešaval v slovenske notranje zadeve". Kot pravita Dimitrij Rupel in Lovro Šturm, Mussomelijevi nastopi niso "niti najmanj sporni", nasprotno, so "zanimiv prispevek k javni razpravi o političnih zadevah".
Objavljamo sporočilo za javnost Zbora za republiko:
SLOVENIJA SE JE PLEBISCITARNO ODLOČILA ZA PRIPADNOST PROSTORU EVROPSKIH IN EVROATLANTSKIH VREDNOT IN TU ŽELI TUDI OSTATI
10. januarja 2012
V zadnjih dneh so nekateri aktualni slovenski oblastniki in ideologi (Türk, Žbogar, Stanovnik) z nenavadno ostrimi besedami kritizirali ameriškega veleposlanika v Sloveniji Josepha Mussomelija zaradi njegovih izjav o razdvojenosti slovenskega volilnega telesa, kot se je pokazala po volitvah 4. decembra leta 2011. Vladajoče oblastnike in ideologe so posebej vznemirili veleposlanikovi sestanki s prvaki slovenskih strank. Te sestanke so razlagali kot nedopustno mešanje v slovenske notranje zadeve, pri čemer so ameriškemu veleposlaniku - nekako v slogu Kremlja in aktualnih obtožb »zahodnega vmešavanja« - pripisali vpliv na sestavljanje nove slovenske vlade.
Glede na slovensko članstvo v EU in NATO se nam zdijo diplomatske in politične izjave predstavnikov prijateljskih držav, kot so npr. ZDA, da ne govorimo o ocenah različnih agencij in analitičnih ustanov, vredne posebne pozornosti. V Zboru za republiko odklanjamo robate napade na predstavnike prijateljskih držav.
V Zboru za republiko imamo pri tem, ko brez zadržkov sprejemamo ocene tujih diplomatov, za samoumevno tudi svoje ocenjevanje političnih procesov v drugih državah, vključno z delovanjem njihovih diplomatov. Pri tem so nam bližji kot kremeljski - zgledi iz Zvezne republike Nemčije, kjer mora predsednik polagati podrobne račune o svojih zasebnih financah in različnih prijateljskih uslugah. Nastopi ameriškega veleposlanika se nam ne zdijo niti najmanj sporni, nasprotno, jemljemo jih kot legitimen in celo zanimiv prispevek k dialogu oz. k javni razpravi o političnih zadevah. Izjave Josepha Mussomelija smo razumeli kot sprejemljiv komentar o nenavadnosti aktualnih slovenskih političnih razmer, ki se je pokazala v presenetljivem volilnem vzponu tik pred volitvami ustanovljene stranke. Tako nam kot tudi veleposlaniku je jasno, da o slovenski vladi odločajo poslanci slovenskega Državnega zbora in nihče drug. Ogorčenje najvišjih slovenskih funkcionarjev je pretirano in spominja na čase zaprte jugoslovanske družbe, ki je bila načelno nerazpoložena do tujcev, kadar so ocenjevali njene politične modrosti.
Zbor za republiko
Dr. Dimitrij Rupel
Dr. Lovro Šturm