Vzrok za nezadovoljstvo dela zdravništva je dogajanje okoli višine plače nove predsednice. A Čebašek-Travnikova meni, da gre za pritiske elit, ki jo želijo umakniti.
Čebašek-Travnikova je bila za novo predsednico zdravniške zbornice izvoljena v drugem krogu volitev 17. januarja. Prejela je 86 glasov več kot njen nasprotnik Andrej Možina. Skupščina zbornice je njen mandat potrdila na seji 13. februarja. A že nekaj dni po imenovanju na seji skupščine so jo zapustili trije člani njene ekipe, ki so zapustili izvršilni odbor zbornice.
Odstopili so podpredsednica zbornice in predsednica odbora za socialno-ekonomska vprašanja Irena Manfreda, predsednica odbora za strokovno-medicinska vprašanja Bojana Pinter in predsednik odbora za pravno-etična vprašanja Zdenko Šalda. Vzrok za to je bil predlog Čebašek-Travnikove glede višine plače.
Predsedniku skupščine zbornice Marku Bitencu je namreč predlagala, da bi bila njena plača med plačama njenih predhodnikov na tem mestu, torej med plačo Možine, ki je ob 80-odstotni zaposlenosti na zbornici prejemal 6400 evrov bruto, in Gordano Živčec Kalan, ki je ob enaki zaposlenosti prejemala 8000 evrov bruto. Ob polni zaposlenosti je tako Čebašek-Travnikova želela med 8000 in 10.000 evri bruto mesečno.
Višina plače in odstopi omenjene trojice, pridružil se jim je pa tudi tudi Miro Denišlič, ki je odstopil z mesta predsednika razsodišča druge stopnje zdravniške zbornice, so v javnosti in zdravništvu dvignili mnogo prahu. Del zdravništva novi predsednici očita, da s takšnimi zahtevami ruši ugled zbornice in zdravništva v javnosti.
Zato so štirje regijski odbori podali zahtevo za sklic izredne skupščine, na kateri bodo glasovali o njeni razrešitvi. Seja skupščine bo v sredo, 15. marca.
Čebašek-Travnikova se glasovanja o zaupnici ne boji
Čebašek-Travnikova je dejala, da razlogov za nezaupnico proti njej ne pozna. Po njenem mnenju gre za "pritiske elit", ki jo hočejo s tega položaja umakniti. "Ne znam si pojasniti, od kje takšen zagon, takšna usklajena akcija, da se me zruši," je dejala na nedavni novinarski konferenci in dodala: "Če pogledamo, kdo so tisti, ki me rušijo, se da primerjavo narediti s predhodnimi vodstvi."
Poudarila je, da na zbornico ni prišla zaradi plače, a doslej višina plače predsednika zbornice tudi ni bila problem, čeprav so njeni predhodniki prejemali enako oz. višjo plačo. Tako meni, da pravi razlog, zakaj si nekateri želijo njen odhod s čela zbornice, ni v plači.
Po njenem mnenju je težava predvsem to, da je ona na mestu predsednice zbornice in da je v zbornico pripeljala druge ljudi, ki majo nove ideje. "Morda smo res premalo upoštevali prejšnje, nosilne kadre v zbornici," je ocenila. Razlog za to, da jo nekateri želijo umakniti s položaja predsednice zbornice, vidi tudi v tem, da se bojijo sprememb, ki jih namerava uvesti.
Plača 8000 evrov bruto, a ni zabetonirana
Medtem pa je skupščinski svet zbornice že določil plačo Čebašek-Travnikovi. Ta znaša 8000 evrov bruto mesečno, kar pomeni nekaj več kot 4200 evrov neto. To je enaka vsota, kot bi jo prejemal njen predhodnik Možina, če bi bil na zbornici zaposlen 100-odstotno.
O tej višini plače ne bo odločala skupščina zbornice, čeprav je to napovedoval predsednik skupščine. Bo pa skupščina odločala o višini plače Čebašek-Travnikove, ko bodo prejeli pravilnik o nagrajevanju funkcionarjev. Tako je Čebašek-Travnikova poudarila, da njena "plača ni zabetonirana za cel mandat".
V primeru izglasovane nezaupnice nadomestne volitve
Če bo večina delegatov skupščine odločila, da se Čebašek-Travnikovo razreši s položaja predsednice zbornice, bodo sledile nove volitve. Statut zbornice namreč določa, da če predsedniku zbornice mandat preneha v času, ki je krajši od dveh let do dne naslednjih volitev, postane predsednik zbornice eden od podpredsednikov, ki ga izvoli skupščina zbornice. Če pa predsedniku preneha mandat v času več kot dve leti do dne naslednjih volitev, se izvedejo nadomestne volitve.
Tako bi Čebašek-Travnikovi mandat skladno s statutom trajal do potrditve novega predsednika zbornice. Ne bi pa mogla Čebašek-Travnikova za vodenje pooblastiti podpredsednika, saj jih zbornica v tem trenutku nima. Manfreda je namreč s tega mesta odstopila, medtem ko drug kandidat za podpredsednika ni dobil zadostne podpore na prejšnji seji skupščine.
Čebašek-Travnikova pa ni prva predsednica zbornice, ki se je srečala z glasovanjem o njeni razrešitvi. Dvakrat je takšno glasovanje uspešno prestala Gordana Živčec Kalan.