Revija Reporter
Slovenija

Čebašek-Travnikova brez zaupnice zdravnikov, a odstopila ne bo

STA

15. mar. 2017 21:05 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Čebašek-Travnikova ni prestala glasovanja o zaupnici, a vseeno ostaja na položaju predsednice zdravniške zbornice.

Predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik na današnji izredni seji skupščine ni prestala glasovanja o zaupnici. Kljub temu pa je po skupščini sporočila, da bo zbornico vodila še naprej. Kot je dejala v izjavi medijem, današnje glasovanje nima nobenih pravnih posledic, ampak je napotilo za njeno delovanje vnaprej.

Na današnjem tajnem glasovanju je novi predsednici zbornice zaupnico izreklo 35 članov skupščine, 42 pa jih je glasovalo proti.

Čebašek-Travnikova je v izjavi za medije po skupščini dejala, da bo vztrajala kot predsednica zbornice, ker je bila demokratično izvoljena na neposrednih volitvah. Tako o odstopu ne razmišlja. Tokratno glasovanje o zaupnici je sporočilo poslancev oz. delegatov na skupščini, ne pa vseh zdravnikov, meni. "Volja, ki so jo izrazili zdravniki na volitvah, še vedno ostaja. In jaz sledim tej volji in bom izvrševala naloge ob upoštevanju tega, kar so mi danes kolegi povedali v konstruktivni razpravi," je dejala.

Tako je prepričana, da bodo našli skupno pot in bodo nadaljevali delo v dobro zdravnikov in zobozdravnikov. Po njenem mnenju je dobro, da se najprej o kritikah pogovorijo znotraj zbornice, "potem sem pa prepričana, da bodo nadaljnji ukrepi potekali gladko brez zastojev".

Na podlagi očitkov s seje namerava več komunicirati s članstvom, biti več med zdravniki. Strinja pa se tudi z očitki glede nespretnega komuniciranja z mediji. "Dejansko pa nekih očitkov v smislu, da ne bi bila sposobna voditi zbornico, ni bilo," je dejala. Dodala je, da danes sicer ni slišala nobenih novih očitkov.

Glede neupravičenih odtekanj sredstev zbornice, na kar je tudi opozorila v pismu članstvu, pa je Čebašek-Travnikova danes dejala, da bo vse dokumente predala ustreznim službam v zbornici, ki jih bodo preučili. Želi pa, da to ostane znotraj zbornice.

"Pomembno je, da smo si povedali, da način, kako se je razpravljalo o mojih ravnanjih v preteklosti preko medijev, ni najboljši in si na tak način ugleda najbrž ne bomo mogli graditi. V tem smo se vsi strinjali," je dejala. Veseli pa jo, da so se zdravniki začeli dobivati in pogovarjati o tem, kakšno zbornico želijo, kaj in kako je treba stvari spremeniti.

Sicer pa mora predsednica zbornice popolniti tudi izvršilni odbor, potem ko so odstopili trije člani. Po besedah predsednika skupščine Marka Bitenca bo skupščina o predlogih kandidatov odločala na seji čez tri ali štiri tedne.

Sicer pa Bitenc pravi, da je ponosen, da so "kot resen subjekt civilne družbe sposobni na demokratičen način obravnavati še tako hude probleme v našem delovanju". "Sposobni smo bili zelo argumentiranega dialoga in kažemo tudi vzor širši družbi in tudi politiki, da ni treba vedno, da se stepeš na nož, če želiš nekaj razrešiti," je dejal.

Povedal je, da je bila seja skupščina čustvena "s strani predsednice in tudi poslancev". Odločitve Čebašek-Travnikove, da ne odstopi kljub nezaupanju večine poslancev skupščine, pa ni želel komentirati. "To je njena odločitev."

Pobudo za glasovanje o zaupnici Čebašek-Travnikovi so sicer podali štirje regijski odbori zbornice. Vzrok za nezadovoljstvo dela zdravništva je dogajanje, povezano z višino plače nove predsednice.

Čebašek-Travnikova je bila namreč za novo predsednico zdravniške zbornice izvoljena v drugem krogu volitev 17. januarja. Skupščina zbornice je njen mandat potrdila 13. februarja. A že nekaj dni po tem so jo zapustili trije člani njene ekipe, ki so zapustili izvršilni odbor zbornice. V delu zdravništva je prišlo do ostrih tonov, da Čebašek-Travnikova z zahtevo po visoki plači in pranjem umazanega perila v javnosti krha ugled zdravništva in zbornice v javnosti.

S prvim marcem je sicer zaposlena na zbornici s plačo 8000 evrov bruto.