Wirtschaftswoche: 8-milijonska investicija Factor banke v Bolgariji danes vredna le še milijon
16. dec. 2013 11:59 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Slovenske banke potrebujejo za sanacijo skoraj 5 milijard evrov. Kam je šel vsa denar nekoč stabilnih bank in ali je treba zadolžene banke res reševati z denarjem davkoplačevalcev, se je vprašala nemška gospodarska revija Wirtschaftswoche.
Avstrijca Klausa Schusterja, od 6. septembra šefa slovenske Factor banke, je iskanje izgubljenih milijonov banke pripeljalo celo v Byalo v Bolgariji, na obalo Črnega morja, je nemški tednik ponazoril sumljivo poslovanje banke z bilančno vsoto okoli milijarde evrov.
Factor banka sedi na slabih posojilih vrednih nekaj sto milijonov evrov in na ducatih ničvrednih zemljišč in nepremičnin. Tudi na bolgarski obali, kjer je banka sofinancirala 8,5 milijarde evrov vreden gradbeni projekt. Krediti do danes niso odplačani in Schuster je šel v Bolgarijo preverjat, kaj je šlo narobe
To ni težko ugotoviti. Wirtschaftswoche opiše pokrajino kot črnomorsko pampo brez bencinskih črpalk, veleblagovnic ali spodobnih prometnic. V takem okolju je želel investitor zgraditi počitniško središče. Končan projekt naj bi bil vreden 15,5 milijonov evrov in vrnitev posojila naj bi bila malenkost, je trdila ocena projekta, ki jo je prejela banka. Realnost je drugačna. Zgrajen objekt (z enim samim dostopom do morja in potreben znatnih dodatnih investicij) je vreden morda milijon evrov. Factor banka je izgubila izgubila več kot sedem milijonov.
Bolgarske banke so financiranje projekta pametno zavrnile, ne pa slovenska banka, ki je, tak pravi Schuster, prezrla eno osnovnih pravil bančništva: vlagaj denar samo v okolju, ki ga poznaš.
Podobno kot v Bolgariji je Factor banka dajala kredite, kupovala in financirala zemljišča in nepremičnine v Sloveniji, na Kosovu in v Ukrajini, vselej v upanju, da bo cena zrasla. Vodstvo banke očitno ni razmišljalo, da se lahko gospodarska rast ustavi in da bo moral nepremičninski balon enkrat počiti.
Ne le Factor banka, tudi ostale bančne ustanove v Sloveniji so v podobnih težavah in za reševanje potrebujejo 4,758 milijarde evrov. Če bo breme za prebivalce male državice pretežko, bo morala na pomoč priskočiti Evropa, zaključuje Wirtschaftswoche.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke