Progasti goz foto Davorin Tome Svet24.si

Išče se največja slovenska kača! Ljudem je ...

Vladivostok Svet24.si

V Vladivostoku aretirali ameriškega vojaka, tja ...

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

robert golob vecer rb Reporter.si

Trojni strel v koleno za Gibanje Svoboda ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

WEF: Padec Slovenije na lestvici konkurenčnosti

Deli na:
WEF: Padec Slovenije na lestvici konkurenčnosti

Foto: Bobo

Slovenija je na letošnji lestvici globalne konkurenčnosti izgubila šest mest. Med 148 državami se je znašla na 62. mestu, medtem ko je lani med 144 državami zasedla 56. mesto. Najslabše ocene je dobila pri ocenah stanja bančnega sistema in pri možnosti dostopa do posojil, je razvidno iz poročila Svetovnega gospodarskega foruma (WEF).

Slovenija se je na letošnjem seznamu znašla za Perujem, ki je tako kot lani tudi letos zasedel 61. mesto, in pred Madžarsko, ki je iz 60. zdrsnila na 63. mesto.

Med članicami EU so se za Slovenijo uvrstile še Hrvaška (75. mesto), Romunija (76. mesto), Slovaška (78. mesto) in Grčija (91. mesto).

Pomembnejše trgovske partnerice Slovenije so se uvrstile precej višje. Nemčija je zasedla četrto, Avstrija 16., Francija 23., Italija pa 49. mesto.

Za Slovenijo pa so zaostale vse države nekdanje Jugoslavije. Črna gora je pristala na 67., Makedonija na 73., Hrvaška na 75., BIH na 87., Srbija pa na 101. mestu.

Slovenija je najboljše ocene dobila za področje zdravja in osnovnega izobraževanja (17. mesto) ter višjega izobraževanja in usposabljanja (25. mesto). Sledila so področja tehnološke pripravljenosti (33. mesto), infrastrukture (36. mesto), inovacij (40. mesto), makroekonomskega okolja (53. mesto) in razvitosti poslovanja (58. mesto).

Velikost trga Slovenijo uvršča na 83. mesto, medtem ko jo je še lani na 78. mesto.



Najslabše ocene je Slovenija dobila za razvitost finančnega trga (134. mesto) in učinkovitost trga dela (106. mesto). Lani je Slovenija po učinkovitosti trga dela zasedala 91. mesto, po razvitosti finančnega trga pa 128. mesto.

Glede na ugotovitve raziskave je največja ovira za poslovanje v Sloveniji še vedno dostop do virov financiranja, poročilo pa izpostavlja tudi neučinkovite birokratske postopke in restriktivno delovnopravno zakonodajo.

Slovenija je sicer na vrhu lestvice, ko gre za poslovne stroške zaradi terorizma in malarije (1. mesto). Precej visoko je tudi glede na stroške zaradi kriminala in nasilja (18. mesto). Glede na poslovne stroške organiziranega kriminala pa se Slovenija uvršča na 42. mesto.

Na področju makroekonomskega okolja je Slovenija tudi letos prvo mesto zaseda pri pozitivnem nihanju letne inflacije, visoko je tudi po kriterijih zdravja in osnovnega izobraževanja, pa tudi po nekaterih kazalcih višjega izobraževanja in usposabljanja.

Slabše so bile ocene pri javnem zaupanju v politike (133. mesto) in bremenu državne regulacije (136. mesto). Nizko se je Slovenija znova uvrstila po nekaterih kazalcih učinkovitosti trga dela. Na 145. mestu je pristala po učinkovitosti postopkov zaposlovanja in odpuščanja, medtem ko je lani po tem kriteriju zasedala 142. mesto.

Nizko se je uvrstila tudi po kazalcih razvitosti finančnih trgov. Glede na kriterij zmožnosti bank za kreditiranje se je Slovenija uvrstila na predzadnje, 147. mesto, po možnostih dostopa do posojil pa je zasedla 137. mesto.