Revija Reporter
Slovenija

Višje plače tudi za vojake

STA
4 757

26. feb. 2022 8:45 Osveženo: 8:46 / 26. 2. 2022

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Bobo

Z marcem se bo začel uporabljati spremenjen vladni sklep, ki med pripadniki Slovenske vojske (SV) širi nabor upravičencev do dviga plače zaradi povečanega obsega dela in posebnih obremenitev. Njihovo število se mesečno sicer razlikuje, za februar jih bo po podatkih obrambnega ministrstva skupaj 1012.

Zakon o službi v Slovenski vojski v 59. členu določa, da se pripadnikom SV zaradi povečanega obsega dela in posebnih obremenitev osnovna plača lahko poveča do 30 odstotkov. Določa tudi kategorije upravičencev, medtem ko o samem povišanju plače na tej podlagi na predlog ministra odloči vlada.

Tako je marca 2019 vlada s sklepom določila formacijske dolžnosti in delovna mesta, na kateri so vojaki upravičeni do povečanja plače, ter za vsako od kategorij upravičencev tudi odstotek povišanja, ki je znašal 10, 19 ali 20 odstotkov osnovne plače.

Med upravičenci so vojaki, ki določeno obdobje v mesecu opravljajo nujne naloge, med katere na primer sodijo neposredna podpora policiji na terenu pri izvajanju širšega varovanja državne meje, sodelovanje pri preprečevanju ali odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč, pa tudi taktične vaje z bojnimi streljanji, mednarodne taktične vaje in podobno. Za te je vlada predvidela povišanje v višini 19 odstotkov.

Za toliko se v skladu z omenjenim vladnim sklepom plača poveča tudi pripadnikom, ki so v sestavi takojšnjih odzivnih sil najmanj sedem dni v mesecu ali deklariranih sil v visoki stopnji pripravljenosti najmanj deset dni v mesecu. Vojakom v enotah in podenotah, ki so predvidene za uporabo po načrtih za kolektivno obrambo ali drugih mednarodnih pogodbah pa se za čas priprav in usposabljanja plača poveča za deset odstotkov.

Povečanje za 20 odstotkov so predvideli za delovna mesta zdravnikov, pilotov (razen na formacijskih dolžnostih častnik pilot začetnik, ki se opravlja v nazivu poročnik), letalskih inženirjev, letalskih tehnikov, tehnikov letalcev, kontrolorjev letenja, radarskega tehničnega osebja, bombnih tehnikov, potapljačev, pirotehnikov, informatikov ter v specialnih enotah in na vojaških ladjah.

Dodatki možni tudi za zaposlene na ministrstvu in v drugih državnih organih, na katerih se opravlja vojaška služba

Vlada je 16. februarja letos sklep dopolnila. Pri dosedanjih upravičencih ni sprememb z izjemo informatikov, kjer vlada ocenjuje, da je bilo povečanje doslej določeno presplošno in tudi za tiste formacijske dolžnosti iz področja informatike, ki niso ključne za zagotavljanje delovanja informacijskih sistemov. V sklepu tako vlada podrobneje določa, komu s tega področja pripada 15-odstotno povečanje plače.

Obenem spremenjeni sklep sledi spremembi zakona o službi v SV iz julija lani, po kateri se lahko plača poveča tudi zaposlenim na ministrstvu in v drugih državnih organih, na katerih se opravlja vojaška služba (t. i. vojaška delovna mesta). Med upravičence do povečanja plače pa je vlada dodala še nekatere formacijske dolžnosti in delovna mesta, kjer so do dodatka upravičeni zaradi posebnih znanj in povečanih obremenitev, brez njihove popolnitve pa ni mogoče zagotoviti delovanja enote ali drugih enot, oborožitvenega, bojnega ali drugega vojaškega sistema.

V obrazložitvi vladnega sklepa med drugim pojasnjujejo, da želijo ustrezno uveljaviti mehanizme za finančno nagrado tistim pripadnikom, ki nosijo največji del povečanih obremenitev in obsega dela. Ob pomanjkanju kadrovskih virov so namreč obremenitve pripadnikov SV na določenih področjih velike. Povečanje plače pa bi, kot izhaja iz obrazložitev, prispevalo tudi k povečanju interesa za opravljanje teh dolžnosti oz. da se v vojski zadržijo kadri, ki že imajo posebna znanja.

Tako se bo dodatno plača povečala dvema kliničnima psihologoma, 127 mehanikom bojnih sistemov, 90 pripadnikom vojaške zdravstvene enote, 54 učiteljem in inštruktorjem v Centru vojaških šol, ki opravljajo pedagoško delo, pri katerem so zahtevane vojaške in strokovne kompetence in izkušnje, ter 75 pripadnikom, ki delajo na področjih kibernetike, upravljavcem, tehničnim skrbnikom, sistemskim administratorjem ravni administrator I. in vodjem informacijske varnosti v komunikacijskih in informacijskih sistemih. Vsem se bo osnovna plača povišala za 15 odstotkov.

Za deset odstotkov se bo plača povečala tudi 288 pripadnikom na formacijskih dolžnostih v Generalštabu SV. Kot so pojasnili na ministrstvu, se plače dodatno povišajo pripadnikom SV in vojaškim osebam na formacijskih dolžnostih in delovnih mestih podčastnikov, častnikov, vojaških uslužbencev in civilnih oseb v Generalštabu SV, ki so organizacijsko umeščeni v vodstvo, kabinet načelnika, štab in vojaški letalski organ, in so odgovorni za izvajanje nalog na področju razvoja, načrtovanja, organiziranosti in delovanja SV na strateški ravni.

20 odstotkov več tudi za preiskovalce letalskih nesreč

Za štiri novodoločena vojaška delovna mesta preiskovalci letalskih nesreč v službi za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov, ki je organizacijsko umeščena v upravni del ministrstva, pa se plača poviša za 20 odstotkov.

Od marca 2019 do vključno januarja 2022 je sicer dodatek k plači na podlagi 59. člena zakona o službi v SV enkrat ali večkrat prejelo 2770 pripadnikov v višini 10 odstotkov, 5629 v višini 19 odstotkov ter 582 v višini 20 odstotkov.

Po navedbah ministrstva za obrambo je izračun kumulativne višine bruto izplačil iz tega naslova lani znašal 12.547.713 evrov. Finančne posledice dodatnih povišanj plač so za Slovensko vojsko na letni ravni ocenjene na 984.000 evrov. Za delovna mesta preiskovalcev letalskih nesreč bodo stroški na letni ravni znašali 42.460 evrov.

Število upravičencev do povečanja osnovne plače iz tega naslova se sicer mesečno razlikuje. Po začasnih podatkih obrambnega ministrstva za februar je do njega upravičenih 1012 pripadnikov SV.