Virant obiskal Bratuškovo: Bo pristala na odstop v primeru dokazanega plagiata?
11. mar. 2013 11:20 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Potem ko je prvak DL Gregor Virant mandatarki Alenki Bratušek minuli teden poslal pismo z zahtevami DL za vstop v koalicijo, sta se danes v njegovi pisarni sestala na neformalnem pogovoru, je za STA potrdil Virant. Že pred tem je navedel, da odgovor Bratuškove na zahteve pričakuje v torek.
Virant je namreč Bratuškovi poslal dopis, v katerem je po poročanju medijev med drugim zahteval, da mora Bratuškova odstopiti, če se izkaže, da je njena magistrska naloga plagiat, ter da področje energetike ostane pod ministrstvom za infrastrukturo in prostor.
Virant sicer pravi, da odgovorov, tudi ko jih bo dobil, najverjetneje do srede, ko bo DL odločala o vstopu v koalicijo, ne bo komentiral.
Prvak DL je namreč minuli teden pojasnil, da stranka ni dala nobene obljube za vstop v koalicijo, zato tudi ni želel "ničesar podpisovati" pred odločitvijo na organih stranke. Ta bo padla v sredo. Hkrati je dejal, da sta tako odločitev za vstop v koalicijo kot za predčasne volitve legitimni.
Nato so se v petek prvaki ostalih možnih koalicijskih partneric PS, SD in DeSUS sestali še brez Viranta, zato so se pojavila tudi ugibanja o tem, da bi vlado sestavili kar sami.
Predsednik DZ in vodja poslanske skupine SD Janko Veber meni, da morajo postopek nezaupnice vladi Janeza Janše končati, torej vložiti listo kandidatov za ministre, ne glede na to ali bo DL sodelovala v vladi ali ne. Po njegovem mnenju je najbolj "čista situacija", da pridejo do vlade in zatem ugotovijo, ali je možno rešitve, ki so ključne za stabilizacijo razmer v Sloveniji, sprejemati ali ne. Če ne, je po njegovem primerno, da vlada pride v DZ po zaupnico. Če je ne bo dobila, pa sledijo predčasne volitve.
Je bil pa Veber posredno piker do DL. "Praksa v tem mandatu je, da se odločitve posameznih strank lahko tudi v teku pogajanj z eno stranjo spremenijo in se oblikuje druga vlada," je dejal v izjavi novinarjem v DZ.
Veber je spomnil, da so predčasne volitve leta 2011 ponudile nove stranke. "Ta praksa je lahko zelo nedorečena, zlasti v smislu, da se v stranki še ni izkristaliziral program, da nima tradicije. S tem se sedaj srečujemo," je pojasnil. Kot tako izkušnjo je treba sedanji položaj po njegovem mnenju tudi razumeti.
Veber ni želel odgovoriti na vprašanje, ali je DL kompetenten partner. Gre za odločitve stranke, je dejal, želi pa si, da bi stranke, ko se odločijo za določen korak, ravnale tako, "kot ravna SD". "Če smo se odločili za nezaupnico, želimo ta postopek izpeljati in ne vmes spreminjati odločitev," je pojasnil.
Tudi DL je, kot ocenjuje Veber, lahko zanesljiv partner, vendar "se morajo oni odločiti, ali bodo to postali ali ne".
Jabolko spora med dvema strankama naj bi sedaj bilo resorno umeščanje energetike. Veber si ob tem želi, da energetika postane priložnost za razvoj in ne priložnost za spor. Tudi gospodarska rast po njegovem mnenju ne bi smela biti "predmet spotik, temveč rešitev". "Če pa je v tem kakšen drugi interes, je treba razumeti, da ne gre za razvoj Slovenije, ampak reševanje ozkih interesov," je dodal.
Veber sicer še ni želel govoriti o tem, kateri od treh resorjev, ki bi v novi vladi pripadli DL, bi zanimali SD. Dejal pa je, da so že na začetku povedali, da jih zanimajo vsi resorji. Strinja se, da je časa zelo malo, saj bo DL o vstopu v vlado odločala šele v sredo, mandatarka pa mora do vključno četrtka predlagati DZ listo kandidatov za ministre. Po njegovem mnenju je ključno, da bodo imeli najpomembnejše rešitve opredeljene in niti ne bo toliko pomembno, kandidat katere stranke bi to izpeljal.
Če pa postopka nezaupnice na končajo, po Vebrovih besedah ostane cela vrsta pravnih vprašanj, kako ravnati. Takšnemu stanju, ki ni "definirano niti v ustavi niti v poslovniku DZ", bi se bilo dobro izogniti, ocenjuje Veber.
Na vprašanje, ali je smiselno manjšinsko vlado zamenjati z manjšinsko, pa je odgovoril z oceno, da je postopek glede delovanja vlade z našo ustavo zelo zaščiten. Tudi, če bo manjšinska vlada, je po njegovih besedah možno z nezaupnico priti do kakšne druge vlade in tudi do volitev. Meni pa, da bi morale biti v primeru manjšinske vlade predčasne volitve ali zaupnica v DZ prej kot sicer.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke