Virant: Janković je napovedal totalno vojno Janši
31. okt. 2012 16:42 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Z vložitvijo zahteve za referendum o državnem holdingu in slabi banki je prvak PS Zoran Janković po besedah predsednika DL Gregorja Viranta napovedal premieru Janezu Janši totalno vojno. Žrtev pa bodo država in državljani, je Virant komentiral zahtevo opozicijskih poslancev za razpis zakonodajnih referendumov o obeh zakonih.
Ali je res treba zaustavljati dva zelo pomembna državna projekta, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani vprašal Virant. Slabše, kot da se na področju sanacije bank ne zgodi nič, pravzaprav ne more biti, je dodal.
Če zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank na referendumu pade, ne bomo mogli reševati problema slabih bančnih terjatev s prenosom na posebno družbo, prav tako država ne bo mogla jamčiti zanje in ne uporabljati posebnega evropskega likvidnostnega mehanizma, ki je bil v zakon vnesen na zahtevo Banke Slovenije, ga je dopolnil predsednik DL in finančni minister Janez Šušteršič.
Edina možnost, ki nam še preostane za reševanje bank, je, da jih ponudimo naprodaj za en evro, zatem pa naj jih kupec rešuje naprej, je povzel.
V primeru Slovenskega državnega holdinga pa bi neuveljavitev zakona pomenila, da položaj ostane takšen, kot je. Še naprej bomo torej imeli neučinkovito in nepregledno upravljanje državnega premoženja, poleg tega bo vedno težje zagotavljati zadostna sredstva za pokojninsko blagajno, saj zakon predvideva prenos deset odstotkov izkupička od prodaj državnega premoženja na zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Ob tem je Šušteršič razkril, da letos poleti, ko se je največ govorilo o problemu slabih terjatev v slovenskih bankah, za ponujene slovenske obveznice ni bilo nobenega zanimanja. Če bi se takšen položaj ponovil ob nedavni izdaji obveznic v ZDA, bi se znašli v nelikvidnem položaju in bi moral zaprositi za mednarodno pomoč. "Takšen položaj se lahko ponovi, če ta dva zakona ne bosta sprejeta in bo zaradi njunega padca na referendumu prišlo še do politične krize," je opozoril.
Nedavna zadolžitev z dolarskimi obveznicami Sloveniji zagotavlja likvidnost do pomladi 2013, poleg tega ima država še nekaj drugih možnosti zadolževanja, je ocenil Šušteršič. Smo v stanju, ki glede na gospodarski položaj ne omogoča državi vsega tistega, kar bi po ustavi morala zagotavljati, je dodal. Ob padajočem BDP ni mogoče iz leta v leto zagotavljati socialne in pravne države, kar so ustavne kategorije, je pojasnil.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke