Domnevno sporni podpisi za referendum; Virant bo odločitev sprejel v petek
31. okt. 2012 11:12 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Opozicijska zahteva za razpis zakonodajnih referendumov o zakonih o slabi banki in Slovenskem državnem holdingu je bila vložena pravočasno. A kot je danes v Ljubljani povedal predsednik DZ Gregor Virant, obstaja problem pri referendumu o sanaciji bank. "Na prvi pogled kaže, da je zahtevi priložena kopija oziroma scan podpisov," je dejal.
"Obe zahtevi sta bili vloženi pravočasno. Je pa formalni problem pri zahtevi, ki se nanaša na zakon o sanaciji bank. Na prvi pogled kaže, da je zahtevi priložena kopija oziroma scan podpisov. To pa je lahko problematično," je v izjavi za medije dejal Virant.
Končno odločitev glede tega sprejme on sam. "Jaz sem se že malo neformalno posvetoval s službo za zakonodajo, ki meni, da je takšna zahteva formalno pomanjkljiva."
Dokončno odločitev glede razpisa tega referenduma bo sprejel v petek, ko se bo posvetoval z večjim številom pravnikov. "Tukaj gre za izjemno pomembno zadevo, ki je usodna za državo, in pri teh stvareh je treba biti zelo natančen in se držati reda. Tako da bomo zelo natančni pri presoji, ali je zahteva formalno ok ali ni," je poudaril.
Osebno meni, da "mora biti vsaka volja izražena z lastnoročnim podpisom, še posebej če gre za tako pomembno zahtevo, kot je zahteva za referendum".
30 poslancev je v torek malo pred polnočjo, ko se je iztekel rok, vložilo zahtevo za razpis zakonodajnih referendumov o zakonih o slabi banki in Slovenskem državnem holdingu. Zahtevo je podpisalo 27 poslancev Pozitivne Slovenije, poleg njih pa še nekdanji poslanec PS Borut Ambrožič, poslanec SD Srečko Meh in nepovezani poslanec Ivan Vogrin.
Medtem ko naj bi bila zahteva za referendum o Slovenskem državnem holdingu lastnoročno podpisana, naj bi k zahtevi za referendum o slabi banki priložili le kopijo teh podpisov. Po besedah Viranta nista skenirana le podpisa Meha in Vogrina. "Neuradne informacije iz poslanske skupine kažejo, da so preprosto vzeli kopijo podpisov za en zakon in jo priložili drugemu zakonu," je še povedal Virant.
Zahteva za razpis referenduma o Slovenskem državnem holdingu je ustrezna. V skladu s postopkom mora DZ v sedmih dneh od prejema zahteve razpisati referendum, razen če bi v teh času vložili zahtevo na ustavno sodišče za presojo ustavnosti. "Kar pa je zelo verjetno," je ocenil Virant.
Če se bo zavrnilo zahtevo za referendum o zakonu o slabi banki, lahko podpisniki sprožijo upravni spor. "A po dosedanji praksi upravnega in vrhovnega sodišča se taka zahteva zavrže in se jih napoti na izpodbijanje zakona pred ustavnim sodiščem," je pojasnil Virant.
O zahtevi za referenduma naj bi danes spregovoril tudi premier Janez Janša, a je bila njegova izjava za javnost do nadaljnjega prestavljena. Razlog je, da čakajo na formalno potrditev pravilnosti vloženih zahtev, so povedali v tiskovnem središču vlade.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke