Revija Reporter
Slovenija

Vir: V Ruskem centru znanosti in kulture v Ljubljani so izvajali obveščevalno dejavnost

Nenad Glücks
1 13.874

18. apr. 2022 12:19 Osveženo: 12:23 / 18. 4. 2022

Deli na:

Ruski center znanosti in kulture v središču Ljubljane

Foursquare.com

Objavljamo pričevanje obiskovalca Ruskega centra znanosti in kulture: »zataval« je v del centra, kamor očitno ne bi smel. V enem od nadstropij so bila odprta vrata večjega prostora, v katerem je videl »vojaško urejene« moške, ki so bili za kopico računalnikov in zavzeto tipkali. Nemudoma so zaprli vrata, gostitelji v centru pa so ga skupaj s še nekaj obiskovalci na hitro pospremili iz tistega nadstropja.

Slovenska vlada je po ruskem napadu na Ukrajino odpovedala sporazum z Rusko federacijo o ustanovitvi in delovanju znanstveno-kulturnih centrov. S tem se je iztekla tudi »življenjska doba« Ruskega centra znanosti in kulture s sedežem nasproti magistrata v centru Ljubljane. Do minulega petka so morali zaposleni Rusi na tem centru zapustiti Slovenijo, med drugimi tudi vodja Nikolaj Gusev. Prav tako je moralo našo državo zapustiti 33 od 41 zaposlenih na veleposlaništvu Ruske federacije pri nas.

Gusev je bil tako ali tako dejansko zaposlen na ruskem veleposlaništvu v Ljubljani, kjer je imel status svetovalca. Ob zaprtju centra je slovenskim medijem razlagal, da »politika nikoli ni prestopila praga stavbe v središču Ljubljane, kjer je med drugim literarna zakladnica ruskih avtorjev«. V njej so sicer organizirali dogodke na temo ruske znanosti in kulture.

Toda po besedah enega od naših virov so se tam v zakulisju izvajali še drugi »dogodki«. Pred nekaj leti je bil naš vir v sklopu Društva Slovenija Rusija na obisku v stavbi Ruskega centra znanosti in kulture, kjer so jim predstavili svoje delovanje. Skupaj s še nekaj obiskovalci pa je »zataval« v del centra, kamor očitno ne bi smel. V enem od nadstropij so bila odprta vrata večjega prostora, v katerem je videl »vojaško urejene« moške, ki so bili za kopico računalnikov in zavzeto tipkali. Nemudoma so zaprli vrata, gostitelji v centru pa so člane Društva Slovenija Rusija pospremili iz tistega nadstropja.

Naš vir je prepričan, da se v tistem prostoru niso šli znanstveno kulturne dejavnosti, razen, če se pod to oznako šteje tudi dejavnosti ruske obveščevalne službe FSB (Federalnaja Služba Bezopasnosti). Ta služba je naslednica zloglasne KGB, od koder izhaja tudi ruski avtokratski predsednik Vladimir Putin. Od KGB so nasledili metode delovanja, kamor sodijo med drugim umori Putinovih političnih nasprotnikov.

Ustanovitev tega ruskega centra v Ljubljani je bila za Rusijo tako pomembna, da je bil na otvoritvi aprila 2011 (čas Pahorjeve vlade) tedanji in še aktualni zunanji minister Ruske federacije Sergej Lavrov. Slovenija svojega podobnega centra v Moskvi ni odprla, čeprav je to omenjeni sporazum z Rusijo predvidel.

Na rusko veleposlaništvo v Ljubljani smo naslovili prošnjo, naj komentirajo navedbe, da je v Ruskem centru znanosti in kulture poleg »uradnih« dejavnosti potekala tudi zakulisna prikrita obveščevalna dejavnost. Za zdaj se niso odzvali.

Nekateri bi vprašali: le zakaj bi Rusi vlagali v odprtje tovrstnega centra v majhni in relativno nepomembni Sloveniji. A upoštevati velja, da je Slovenija članica tako EU kot zveze Nato in se po komunikacijskem »ožilju« naše države prenašajo mnoge pomembe informacije o delovanju EU in Nato. Poleg tega je Slovenska obveščevalno varnostna agencija (Sova), ki naj bi spremljala in preprečevala obveščevalne dejavnosti pri nas, kadrovsko podhranjena. Seveda pa podobne centre po svetu ustanavljajo tudi druge velike države in niti ni nobena skrivnost, kaj je med drugim njihov namen.