Vinko Gorenak: V čem je Janez Janša drugačen od drugih?
18. dec. 2011 8:08 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Te dni se vrstijo pozivi Janzu Janši, da naj odstopi. Navajajo se številni razlogi zakaj naj bi bilo to pametno in dobro za Slovenijo. Glede na to, da so v prvih vrstah “pozivalcev” k odstopu Janše politični veljaki ali pa uradno predstavniki civilne družbe z levim predznakom, ali pa “neodvisni” strokovnjaki, ki se spoznajo na politiko, je več ali manj jasno kaj je njihov cilj.
Pozivi k odstopu Janše niso nič kaj novega, vrstijo se že vse od Depale vasi naprej. Depala vas je bila eden prvih razlogov zakaj naj bi Janša odstopil, a se je pokazalo, da v tistem primeru tudi po odločitvi pravosodnih organov ni bilo nič narobe, kaj šele, da bi bilo kaj kaznivega. Zlasti intenzivna so bila ta “pozivanja” k odstopu Janše intenzivna po volitvah leta 1996, ko je stranka skorajda potrojila volilni rezultat. Večno aktualna tema o trgovini z orožjem je ob vsaki potrebni priliki te zahteve intenzivirala.
Leto 2006 je bilo posebej aktivno v tej smeri. Janša je bil takrat predsednik vlade. Rodila se je afera “incidenti v Piranskem zalivu”. Vse povprek smo bili priče pozivom, da naj Janša odstopi. Toda sodna pot te afere je šla svojo pot in se je končala z opravičilom Ropa za lažnjive besede o incidentih v Piranskem zalivu. Afera Patria leta 2008 je bila nov razlog za pozive Janši, da naj odstopi. Te pozive smo slišali vse do letošnjega leta, ko naj ne bi smel niti kandidirati na vilitvah, češ da je v kazenskem postopku. Tudi afera Patria je vsaj v zasebni tožbi končana. Sodni epilog na prvi stopnji je jasen. Finska televizija YLE in novinar Magnus Berglund, ter nekdanji šef policije Potočnik morajo Janši za lažnjive navedbe o tem, da je prejemal podkupnino, plačati 21.000,00 evrov. Najnovejši razlog pozivov Janši, da naj odstopi pa je seveda volilni poraz in pismo Tomaža Majerja.
Razmerja med politično desno in levo sredino so v Sloveniji že daljše obdobje stabila in se gibljejo okoli polovice. SDS vse od leta 1993 neprestano raste z izjemo zadnjih predčasnih volitev. SLS je sicer doživela svoj višek na volitvah leta 1996, toda od takrat se nikakor ne more pobrati, tudi zaradi neprestanega menjavanja vodje. NSI je nastala šele leta 2000 in je leta 2008 izpadla iz Državnega zbora, letos pa se je z minimalnim številom poslancev le vrnila v Državni zbor. Na politični levici, ki je “kraljevala” vse od leta 1993 do leta 2004, se zdi, da je bil le Drnovšek tisti, ki jih je takrat držal skupaj. Vse od leta 2008 pa gre tako ali tako zgolj za menjavanje vodje in imena politične stranke ali strank, kar vse skupaj dirigirajo “strici iz ozadja” s Kučanom na čelu. Janša je torej politična stalnica – po odhodu Jelinčiča iz Državnega zbora, še toliko bolj očitna in jasna.
Toda v čem je Janša drugačen od ostalih predsednikov političnih strank? Nesporno je lider politične desne sredine v Sloveniji že več kot 15 let. Janša je eden izmed tistih nekaj ljudi, ki jih lahko preštejemo na prste ene roke, ki se je že leta 1988 postavil na stran tistih, ki so želeli samostojno Slovenijo. No ja takih nas je bilo veliko, sodeč po referendumskem rezultatu leta 1990 , je bila to velika večina, skoraj 90%. Toda Janša je za to tudi veliko tvegal, nenazadnje je bil zato tudi obsojen in zaprt, ter kasneje rehabilitiran. Med osamosvojitveno vojno je bil obrambni minister, bil je torej ponovno med nekaj ključnimi ljudmi, ki so zaslužni za samostojno Slovenijo. Leta 1993 je prevzel SDS, to je bil čas, ko je SDS imela 4 poslance v Državnem zboru. To število je neprestano raslo vse do številke 28 leta 2008, letos pa je padlo na 26. Naj bo to torej razlog njegovega odhoda? Zdi se mi, da ne.
Janšo tudi sicer vidim kot upornika, kot upornika z razlogom. Uprl se je enopartijskemu sistemu, katerega del je nekoč bil, takratni sistem ga je zato izložil in poslal v zapor, kasneje je bil rehabilitiran. Uprl se je nekdanji jugoslovanski vojski in na čelu obrambnega ministrstva in teritorialne obrambe zmagal. Uprl se je lažnim obtožbam v Depali vasi in sodno zmagal (zavržene ovadbe). Uprl se je obtožbam o trgovini z orožjem in sodno prav tako zmagal (zavržene ovadbe). Uprl se je lažnivi obdolžitvi okoli incidentov v Piranskem zalivu in proti lažnjivemu Ropu sodno zmagal. Uprl se je v zadevi Patria in v civilni sodbi na prvi stopnji zavrnil obtožbe o podkupnini in sodno zmagal. Upornik z razlogom torej. Sam sem njegov politični sopotnik vse od leta 1999 in ne glede na to, da se s kako njegovo potezo ali tudi cinično izjavo ne strinjam, pa to seveda ni razlog, da zaradi tega ne bi videl Janše kot pozitivne “celote”. Namesto hudo resnega njegovega obraza v volilni kampaniji bi si tudi želel več sproščenosti in več nasmeškov. Ne glede na vse to pa Janeza Janšo seveda podpiram – takega kot je, z vsemi njegovimi slabimi in dobrimi lastnostmi – le kdo jih nima.
Seveda pričakujem na ta prispevek številne komentarje. Mikstone bo gotovo zapisal, da sem “Janšev vojak”. Tudi številni drugi bodo takega mnenja. Dopuščam pravico, da tako mislite, toda sam imam svojo glavo in znam razmišljati povsem neodvisno od Janše. Nič mu nisem dolžan, pa tudi on meni ne. Nisem materialno (plača) odvisen od poslanskega sedeža ali od SDS. Tako kot že večkrat do sedaj bom povedal svoje mnenje pa četudi to ne bo enako mnenju Janše ali SDS. Zadnji tak primer je bilo pismo Majerja, kjer je bilo moje mnenje drugačno od mnenja Janše in SDS. To pa še ne pomeni, da Janše in njegovega uporništva ne podpiram – nasprotno podpiram ga.
Blog Vinka Gorenaka
http://www.vinkogorenak.net/2011/12/17/v-cem-je-janez-jansa-drugacen-od-drugih-predsednikov-politicnih-strank/
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke