Revija Reporter
Slovenija

Vajgl obrnil hrbet Zaresu: na evropske volitve gre z neodvisno listo

STA

10. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na evropskih volitvah nameravam nastopiti z neodvisno listo, je včeraj za STA povedal evropski poslanec Ivo Vajgl, ki obžaluje, da so se s stranko Zares razšli zaradi različnih stališč. Pravijo, da so evropsko kritična stranka, jaz pa nisem evropsko kritičen poslanec, je pojasnil Vajgl, ki sicer za zdaj ni izstopil iz stranke.

Vajgl je tako potrdil, da na volitvah v Evropski parlament ne bo kandidiral na listi stranke Zares. To je sicer včeraj sporočil predsednik stranke Pavel Gantar, ki poslančevo odločitev obžaluje in pravi, da je v nasprotju z dogovorom na neformalnem posvetu stranke junija 2013, da bo Vajgl nosilec liste stranke Zares.

Vajgl je v odzivu na ta očitek pojasnil, da je z dogovori v politiki tako, da spremembe okoliščin in motivov, ki ljudi v politiki združujejo, pač vplivajo nanje. Novembra smo imeli konvencijo, na kateri so nekateri govorci izražali evroskeptična stališča, s katerimi se nisem strinjal, zato sem že takrat povedal, da bom premislil o kandidaturi na listi Zares, je razložil.

Gantar zavrača Vajglove utemeljitve, da se je s stranko razšel, ker so "na zadnji konvenciji prevladali evroskeptični pogledi", ter poudarja, da je Zares "evropsko kritična stranka", medtem ko se z "evroskepticizmom" označuje predvsem desne nacionalistične stranke, ki želijo izstop svoje države iz EU ali vsaj razgradnjo nekaterih temeljnih načel, o čemer v programu Zares ni sledi.

"Težko najdem razlike med evropsko kritičnimi in evroskeptičnimi strankami," pravi Vajgl, ki se ne strinja z razlago, da so evroskeptične stranke desne nacionalistične stranke. "Nihče nima v zakupu pojma evroskepticizem. Tako evropski kritiki kot evropski skeptiki ves čas napadajo evropske institucije in se ne čutijo Evropejce. Jaz pa se čutim Evropejec," je izpostavil.

"Ne vidim razlogov za anomalije v Sloveniji v EU. Za finančno krizo, bančne polome in druge probleme v Sloveniji ni kriva EU. Iskanje krivde za probleme doma v EU je zgolj iskanje bližnjic, ki so daleč od odgovorne politike, ki jo zagovarjam jaz," je še poudaril Vajgl.

Evropski poslanec pravi, da je zadnje, kar si želi, polemika z Zaresom, a poudarja, da z novembra izraženimi stališči stranke na evropskih volitvah preprosto ne more nastopati. "Na prejšnjih volitvah smo imeli proevropski program, tokrat pa za zdaj le slabo pripravljeno konvencijo, na kateri je bilo slišati veliko evroskeptičnih stališč, ki so zame nesprejemljiva," je pojasnil.

"Ko se programsko razideš, se razideš. To je to. Tudi jaz obžalujem, da smo se razšli. Obžalujem tudi, da se je stranka v minulih letih s svojo pasivnostjo tako marginalizirala. Na volitve se gre, da se doseže uspeh, ne da se propade. Ne grem na volitve izgubit, ampak zabeležit uspeh," je poudaril.

Gantarjeve navedbe o povezovanju in sodelovanju Zares z drugimi strankami pa je Vajgl komentiral z besedami, da je sam vrsto let govoril, da Zares ne more uspeti brez sinergij ter povezovanja z drugimi strankami ali civilno družbo, vendar pa je bilo v stranki izrazito premalo narejenega za to, da bi se takšno povezovanje uresničilo.

Vajgl sicer iz Zares za zdaj ni izstopil. Ali bo to storil, bo po njegovih besedah pokazal čas. Če bo pri kandidaturi na evropskih volitvah dobil podporo iz civilne družbe ali katere druge stranke z njemu sorodnim programom, bo tega zelo vesel, je še pojasnil in med temami, ki so mu blizu, izpostavil varstvo okolja, socialno podjetništvo, samooskrbo in medgeneracijsko sobivanje.

Na vprašanje, kako bo financiral kampanjo, evropski poslanec odgovarja, da "zelo skromno", a da podrobno o tem za zdaj ni razmišljal. Izpostavlja tudi, da bodo morali zbrati 3000 podpisov. "Če jih bomo zbrali sorazmerno zlahka, bo to zelo dobrodošla potrditev, sicer pa se niti nima smisla podati na to pot," je sklenil Vajgl.