Revija Reporter
Slovenija

Vajgl je v Azerbajdžanu kršil kodeks evropskih poslancev

STA

2. apr. 2014 15:09 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Posvetovalni odbor Evropskega parlamenta, ki bdi nad ravnanjem in etiko poslancev, je očitno vendarle ugotovil nepravilnosti pri lanski opazovalni misiji volitev v Azerbajdžanu, v kateri je sodeloval tudi Ivo Vajgl (Alde/Zares). A predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz proti šestim poslancem ni ukrepal, to pa ni po volji evropskim Zelenim.

Kot je slovenskim novinarjem v Strasbourgu sredi marca zatrdil Vajgl, je pristojni odbor parlamenta za etična vprašanja, ki se je ukvarjal z zadevo, delo zaključil ter zanj ni ugotovil nobenih nepravilnosti in ni predlagal sankcij. Na vprašanje, ali je to kje zapisano, je takrat pojasnil, da gre za interno zadevo in da so njega o tem le obvestili. Iz tiskovnega predstavništva parlamenta so za STA marca potrdili, da informacij glede dela odbora za etična vprašanja ne podajajo.

Bruseljski časnik European Voice pa je nato konec minulega tedna razkril, da zaključki odbora le niso bili takšni, kot je nakazal Vajgl. To so za STA danes potrdili tudi viri pri Zelenih v Evropskem parlamentu. Posvetovalni odbor je namreč pri šestih poslancih, med drugim Vajglu, ugotovil kršitve etičnega kodeksa in s tem tudi seznanil Schulza.

Sankcij za poslance odbor resda ni predlagal, saj to ni v njegovi pristojnosti, ampak je to v rokah predsednika parlamenta. In Schulz je 13. marca na konferenci predsednikov, ki jo poleg njega sestavljajo predsedniki vseh političnih skupin v parlamentu, sporočil, da proti šesterici ne bo ukrepal. O tem naj bi vpletene poslance Schulz pisno seznanil minuli teden.

S tem pa niso zadovoljni v politični skupini Zelenih in, kot so za STA povedali viri v Bruslju, bodo zadevo znova odprli na konferenci predsednikov ta četrtek v Bruslju. Schulzu bodo povedali, da bi proti poslancem, ki kršijo kodeks, tudi če so kršitve manjše, po njihovem mnenju moral ukrepati vsaj z javnim opominom.

Vajgl je za STA danes pojasnil, da je edino informacijo v zvezi s postopkom posvetovalnega odbora dobil od članov odbora. Mnenje, "da v mojem primeru ni bilo nepravilnosti, ki bi zadevale etičnost ravnanja, ampak kvečjemu manj pomemben prekršek", je odbor posredoval predsedniku Evropskega parlamenta kot edinemu naslovniku za takšno mnenje, je pojasnil.

Podajanje novih informacij javnosti, tako s strani časnika European Voice kot neimenovanih virov v Evropskem parlamentu, ter ravnanje Zelenih je ocenil kot del kampanje pred evropskimi volitvami maja in jih ne želi komentirati. Je pa izpostavil, da je predsedujoči posvetovalnemu odboru prav poslanec Zelenih.

Poudaril je še, da kakršnega koli opomina s strani Schulza ni prejel, "na špekulacije, ali in kdaj se bo to zgodilo, pa ne bom odgovarjal. Tisti, ki špekulirajo, vedo, zakaj to počnejo, in običajno imajo zadnjo besedo. Ostajam pri svojem, da je zame zadeva z volitvami v Azerbajdžanu zaključena in da sem o tem povedal vse, kar sem lahko."

Poleg uradne misije Evropskega parlamenta so predsedniške volitve v Azerbajdžanu oktobra lani opazovali še nekateri drugi evropski poslanci, ki niso bili del uradne misije. Med njimi je bil tudi Vajgl, ki je v Azerbajdžan odšel na povabilo nevladne organizacije Evropska akademija za opazovanje volitev (EAEO).

Po svoji misiji v Azerbajdžanu so poslanci objavili poročilo, v katerem so volitve v državi v nasprotju z opazovalno misijo Ovseja označili kot svobodne in poštene. Z vidika parlamentarnih pravil je sicer sporno to, da parlamentu niso sporočili, da potujejo v Azerbajdžan, in tega tudi niso objavili na svojih spletnih straneh.

Pod drobnogled jih je zato vzel posvetovalni odbor parlamenta. Od skupno osmih poslancev je pri šestih ugotovil nepravilnosti, pri dveh pa ne - pri enem, ker si je pot v Azerbajdžan plačal sam, pri drugem pa, ker je pot prijavil, le na napačnem obrazcu.