Revija Reporter
Slovenija

V SDS za obravnavo umrlih v povojnih pobojih po načelih kazenskega postopka

STA

28. avg. 2015 12:08 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanci SDS so v parlamentarni postopek vložili novelo zakona o varstvu kulturne dediščine, so sporočili iz SDS. V noveli predlagajo, da se umrle v povojnih pobojih obravnava po načelu kazenskega postopka in postopka ekshumacije posmrtnih ostankov. Vsak, ki naleti na množično morišče, bi tako moral o tem obvestiti kriminalistično policijo.

V SDS ugotavljajo, da se "zaradi nekaterih pomanjkljivosti v omenjenem zakonu po nepotrebnem lahko zavirajo postopki v zvezi z ureditvijo problematike revolucionarnih morišč na slovenskih tleh".

Kot so zapisali, želijo s predlagano novelo odstraniti ovire, ki so se v praksi pokazale od sprejetja omenjenega zakona in "bi utegnile vplivati na postopek dostojnega pokopa žrtev in ugotavljanja krivde in odgovornosti za namerne, sistemske in množične poboje, ki so se zgodili na slovenskih tleh, kar dokazujejo ravno še do danes prikrita in neevidentirana morišča".

Z novelo predlagajo, da se pomorjene obravnava po načelu kazenskega postopka in postopka ekshumacije posmrtnih ostankov, enako kot to velja za vse ostale osebe, ki so bile umorjene ali pa je njihova smrt nepojasnjena.

Predlagana novela bi določila dolžnost vsakega, ki naleti na množično morišče, da o tem obvesti kriminalistično policijo. Državno tožilstvo in drugi pristojni državni organi bi morali izvesti postopek identifikacije žrtev ter presoditi, katera kazniva dejanja so v skladu z načeli kazenskega in mednarodnega prava zastarala in katera ne.

Vsi postopki bi se morali voditi na način, da v ničemer ne bi ovirali dostojnega pokopa posmrtnih ostankov in drugih postopkov, ki se vodijo po zakonu o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev.

Z novelo želijo doseči, da bi potomci in svojci v najkrajšem možnem času po identifikaciji lahko dostojno pokopali žrtve. Če identifikacija ne bi bila možna ali nihče ne bi pokopal žrtev, pa bi bile te dostojno pokopane v skupnem grobu, za kar bi bilo odgovorno ministrstvo, pristojno za pogrebno dejavnost.

Postopki v zvezi z varstvom kulturne dediščine in drugi postopki namreč ne smejo vplivati na zagotavljanje človekovega dostojanstva in civilizacijskih norm, ki jih je pri dostojnem pokopu treba spoštovati, so še zapisali v SDS.