SDS vložila pobudo za ustavno presojo odloka o razpisu referenduma
3. apr. 2014 11:55 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


SDS je danes na ustavno sodišče vložila pobudo za začetek postopka za ustavno presojo odloka o razpisu referenduma o arhivski noveli, ki kot dan glasovanja določa 4. maj. V SDS so prepričani, da je koalicijska večina s sprejetjem odloka kršila več ustavnih členov in sodišču predlagajo, naj zadrži izvrševanje odloka do končne odločitve.
Vprašanje je, ali je res dopustno, da se nek referendum izvede na tak način, da je vnaprej jasno, da gre za kar največje možno oviranje pravice volivk in volivcev do neposrednega uresničevanja oblasti, je na današnji novinarski konferenci dejal poslanec SDS Branko Grims.
Kot je pojasnil, je namreč koalicija za dan referenduma o arhivski noveli izbrala datum, ki pravzaprav pomeni zadnji dan prvomajskih praznikov, samo predčasno glasovanje pa pade celo na praznični dan. To je očitno storila z namenom, da se čim bolj ovira dosego s spremembami ustave določenega kvoruma za veljavnost referenduma, kar pa je "očitno protiustavno početje", je poudaril Grims.
Izpostavil je, da so prazniki čas, ki ga mnogi izkoristijo za obiske in počitnice. Poleg tega pa so roki za volilna opravila sedaj "do skrajnosti napeti" in bodo težave z obveščanjem državljank in državljanov v tujini, pa tudi z njihovim glasovanjem.
V SDS so tako v pobudi zapisali, da bi se DZ pri razpisu referenduma moral vzdržati vseh ravnanj, s pomočjo katerih bi dejansko ali potencialno prispeval k nižji ali celo nezadostni udeležbi na referendumu. Pri sprejemanju odločitev pa bi moral slediti tudi načeloma ekonomičnosti in gospodarnosti.
Omenjeni načeli sta bili po Grimsovih besedah zavestno kršeni, saj v letu, ko so razpisali dvoje volitev, ni prav nobenega razumnega razloga, da se ne bi referenduma opravilo hkrati s temi volitvami. S tem bi namreč bistveno zmanjšali stroške oz. prihranili dva milijona evrov.
Ustavnemu sodišču predlagajo, naj takoj v celoti zadrži izvajanje spornega odloka in nato na podlagi ugotovitev, da gre za očitno kršitev več načel ustave, odlok v celoti razveljavi ali pa samo določi nov datum. V tem primeru predlagajo, naj se glasovanje na referendumu izvede hkrati z volitvami v Evropski parlament 25. maja.
Če pa bi se ustavno sodišče odločilo za zadržanje izvajanja odloka, sam postopek odločanja pa bi zahteval dlje časa, je druga možnost izvedba referenduma hkrati z jesenskimi lokalnimi volitvami. S tem bi bistveno znižali stroške in hkrati naredili roke razumne, je še dejal Grims.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke