stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

jansa orban budimpesta cpac Reporter.si

Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

anamarija lampic nico gross af Ekipa24.si

Slovenska zvezdnica z ostro kritiko smučarske ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

V Piranu bodo v morje prvič spustili želvi s satelitskim oddajnikom

Deli na:
V Piranu bodo v morje prvič spustili želvi s satelitskim oddajnikom

Foto: Arhiv Reporterja

Predstavniki Inštituta za biodiverzitetne študije Univerze na Primorskem bodo danes na plaži pri Akvariju v Piranu v morje prvič spustili želvi s satelitskim oddajnikom, poimenovani Mauro in Rino. Vodja projekta Bojan Lazar je za STA povedal, da bodo tako dobro leto zbirali podatke o lokaciji želv in njunemu vedenju.

Kot je dejal Lazar, gre za raziskovalni projekt, ki je del mednarodnega projekta Mreže za varstvo kitov, delfinov in morskih želv v Jadranu NETCET, financira pa ga EU. Namen projekta je boljše poznavanje biologije in obnašanja želv v Jadranu, kar je osnova za učinkovito zaščito teh ogroženih morskih vretenčarjev na področju celega Jadrana.

Lazar ocenjuje, da je sama satelitska telemetrija zelo sodobna in tehnično napredna metoda, s katero v nekem realnem času lahko pogledajo, kaj želve počnejo v morskem tridimenzionalnem okolju, kje se nahajajo, kako se obnašajo, kako izkoriščajo morske habitate in kako migrirajo.

Želve, predvsem tiste mlade, se namreč v našem morju zadržujejo med majem in oktobrom, v mrzlem delu leta pa se pomaknejo nekoliko južneje. Kam mlade želve odpotujejo pozimi, kakšno je njihovo vedenje ter ali se spuščene po koncu zime vrnejo nazaj v poletne prehranjevalne habitate severnega Jadrana, pa še vedno ni znano.

Prav s pomočjo omenjenih satelitskih oddajnikov bodo raziskovalci, ki tesno sodelujejo tudi z ribiči, ki občasno v svoje mreže ujamejo tudi morske želve, identificirali kritične habitate, ki so pomembni za njihovo zaščito. Satelitsko sledenje ene takšne živali stane med 5000 in 6000 evrov, je še dejal Lazar.