Revija Reporter
Slovenija

V občinah Kočevje, Kostel in na Primorskem postavljajo 40 kilometrov nove ograje na meji

STA

14. apr. 2020 10:25 Osveženo: 10:47 / 14. 4. 2020

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Bobo

V občinah Kočevje in Kostel ter na Primorskem postavljajo novo ograjo za preprečevanje nezakonitih prehodov državne meje, danes poroča Delo. Dodaja, da gre za 4,5 milijona vreden posel za namestitev 40 kilometrov panelne ograje, ki ga je lani dobilo srbsko podjetje Legi SGS. Hrvaški tisk pa poroča o postavitvi kovinskih vrat v naselju Mlini.

Lokacij, na katerih bo zrasla nova ograja, vlada ne razkriva. V občinah Kočevje in Kostel bodo ob reki Kolpi namestili deset kilometrov ograje med vasema Dol in Grgelj, poroča Delo.

Županja občine Osilnica, ki meji na občino Kočevje, Alenka Kovač je za Delo dejala: "Ograja, ki je postavljena zdaj, ne izpolnjuje svojega namena. Prebivalci imamo onemogočen dostop do vode, migranti pa še naprej prehajajo mejo." Prepričana je, da bi bili potrebni še drugi ukrepi.

Kostelski podžupan Mira Briški pa je opozoril, da si že od vsega začetka prizadevajo, da bi postali partner z državo, saj je to življenjskega pomena za njihove že tako redko poseljene kraje.

Po neuradnih podatkih so z deli začeli tudi na južnem Primorskem.

Hrvaški časnik Glas Istre je konec tedna poročal o postavitvi kovinskih vrat v naselju Mlini, s čimer naj bi lokalnim prebivalcem onemogoči prehod do nekaj nenaseljenih hrvaških hiš ter dostop do kmetijskih zemljišč na slovenski strani meje. Po poročanju časnika je skupina prebivalcev Buzeta zato že pisala slovenskemu premierju Janezu Janši.

Na istrski policijski upravi so v ponedeljek v zvezi s tem povedali, da s postavitvijo kovinskih vrat niso bili seznanjeni, ter napovedali, da bodo opravili dodatne meritve, da bi določili položaj vrat glede na potek meje med državama. Nato bodo sprejeli potrebne ukrepe, da bi ljudem omogočili dostop do kmetijskih zemljišč, so dejali.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu so za STA pojasnili, da gre za zaselek Mlini pod Sočergo in ne za istoimenski zaselek v dolini Dragonje.

Pojasnili so, da so bila v Mlinih pod Sočergo na predlog policije, ki na tej lokaciji že dalj časa zaznava pojav nezakonitih migracij, v začetku aprila 2020 postavljena vrata na lokalni cesti na mejni črti.

Poudarili so, da gre za območje, ki ni bilo predmet arbitražnega postopka, postavitev vrat pa lokalnemu prebivalstvu, ki ima ustrezne dokumente po sporazumu Sops ali kako drugače izkazuje upravičen razlog, ne preprečuje prehajanja meje na tej točki iz naslova opravljanja kmetijske ali druge nujne dejavnosti.