Sobotno soarejo na novomeškem Glavnem trgu in Kandijskem mostu bodo v Anton Podbevšek Teatru pripravili v režiji njegovega ravnatelja in režiserja Matjaža Bergerja.
Ta je na včerajšnji novinarski konferenci povedal, da bo šlo za soarejo stališč, ki so omogočala in ovekovečila umetniško avantgardo. Poseben poudarek bo na zgodovinskih avtorjih novomeške pomladi, besedila pa bodo avtorstvo številnih piscev, ki so skušali poudariti potujitveni učinek skozi nov način gledanja na gradivo in medsebojne odnose umetniškega objekta.
Nastopili bodo dramski igralci Pavle Ravnohrib, Anuša Kodelja, Borut Doljšak in Maruša Majer ter drugi.
Direktor Knjižnice Mirana Jarca in predsednik organizacijska odbora tematskega leta ob stoletnici novomeške pomladi Luka Blažič je dodal, da so soarejo prilagodili protiepidemiološkim ukrepom.
To si bo lahko neposredno ogledalo skupaj približno 650 meščanov in povabljencev. Prireditev bodo sicer snemali s sedmimi kamerami in posneto v režija Klemna Dvornika prenašali na več predvajališč po Novem mestu.
Na Glavnem trgu pričakujejo 200 povabljenih in do sto domačinov, na muzejskem vrtu sto povabljencev, na gradu Grm pričakujejo do 150 meščanov, pred Knjižnico Mirana Jarca in pred novomeško gimnazijo pa še po 50 meščanov. Soarejo bo možno neposredno spremljati tudi prek spleta.
Novomeško pomlad nameravajo sicer predstaviti tudi na knjižnem sejmu v Ljubljani in na Dunaju, je še dejal Blažič.
Dve uri pred omenjeno soarejo bodo v galeriji Dolenjskega muzeja odprli razstavo Let novomeške pomladi, ki jo je pripravila muzejska kustosinja Jasna Kocuvan Štukelj.
Kot je dejala, želijo s sodobno razstavo rekonstruirati razstavo, ki so jo v okviru novomeške pomladi v novomeški Kandiji pripravili pred sto leti. Razstavili bodo 222 takratnih del od vsega skupaj približno 350 prvotno razstavljenih likovnih del devetih ustvarjalcev.
Predstavili bodo tudi poezijo Antona Podbevška in Mirana Jarca ter glasbo Marija Kogoja, saj umetnosti po mnenju snovalcev novomeške pomladi ne bi smeli ločevati po področjih, je še povedala Kocuvan Štukljeva.
Skupina mladih novomeških umetnikov in zagnancev je 26. septembra 1920 v Novem mestu izpeljala enodnevni umetniški podvig, ki je v slovenski kulturni zgodovini zapisan kot novomeška pomlad.
Omenjeni skupinski nastop slikarjev, glasbenika Marija Kogoja in novomeških pesnikov, je bil novost, ki je zamisel o novi umetnosti in razmislek o človeku po prvi svetovni vojni združil v gibanje. V času, ko časniki še niso mogli dnevno poročati o vseh dogodkih, je javno in politično močno odmeval.
Odmev novomeške pomladi sega tudi v sodobni čas, iz nje pa so izšla imena kasnejših avtorskih in moralnih avtoritet, kot so Anton Podbevšek, Miran Jarc, Marij Kogoj, Josip Vidmar, Rihard Jakopič, Leon Štukelj, Marjan Mušič in Božidar Jakac.
Stoletnica novomeške pomladi: ko so se Leon Štukelj in druščina zapisali v zgodovino
22. sep. 2020 6:00
V Novem mestu bodo ob vrhuncu tematskega leta, ki so ga razglasili ob stoletnici prelomnega umetniškega dogodka, v slovenski kulturni zgodovini zapisanega kot novomeška pomlad, v soboto odprli razstavo Let novomeške pomladi. Tej bo na mestnem Glavnem trgu sledila osrednja slovesnost oziroma soareja Nekaj dni v septembru - Novo mesto 1920-2020.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke