V DZ glasovanje, ki lahko zatrese koalicijo
4. jul. 2025 6:37 Osveženo: 6:43 / 04. 7. 2025


Državni zbor
Poslanci se bodo danes sestali na izredni seji DZ, na kateri jih med drugim čaka glasovanje o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov. Tega je predlagala koalicijska Levica, podpira ga tudi koalicijska SD, ne podpirajo pa ga v največji vladni stranki Gibanje Svoboda.
Za uspeh predloga najmanjše koalicijske stranke koalicije utegne tokrat odločilo vlogo odigrati opozicija, ki pa v dosedanjih izjavah podpore predlogu ni napovedala. Podporniki referenduma, Levica in SD, imajo namreč skupno le 11 poslanskih glasov.
Referendumsko vprašanje, ki ga predlaga Levica, bi se sicer glasilo: Ali ste za to, da Slovenija povečuje obrambne izdatke tako, da bodo ti leta 2030 dosegli tri odstotke BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde evrov.
Medtem je DZ nedavno že potrdil obrambno resolucijo, ki predvideva dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) še letos, nato pa postopoma na tri odstotke do leta 2030.
Tema, ki je zadnje mesece zaposlovala politiko in te dni močno napela odnose v koaliciji, pa bo danes zaposlovala tudi socialne partnerje. Na dnevnem redu današnje seje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je namreč tudi obravnava zavez o povišanju izdatkov za obrambo, sprejetih na vrhu Nata v Haagu.
Medtem pa poslance med drugim čaka še ena odločitev, povezana z referendumskim odločanjem, in sicer glasovanje o koalicijskem predlogu sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Koalicija Za otroke gre! je namreč v DZ vložila 6500 podpisov za začetek postopka za razpis zakonodajnega referenduma o noveli.
Ta sledi odločitvi ustavnega sodišča, da je bila ureditev, po kateri so lahko do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo dostopali samo poročeni moški in ženske, diskriminatorna in v neskladju z ustavo, in tako po oceni koalicije spada med izjeme skladno z določili ustave, po katerih razpis naknadnega zakonodajnega referenduma na zakon, ki odpravlja protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ni dopusten.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke