Revija Reporter
Slovenija

Ustavno sodišče danes nadaljuje odločanje o referendumu o zakonu o zakonski zvezi

STA

10. sep. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ustavni sodniki bodo danes nadaljevali obravnavo pritožbe skupine državljanov zoper sklep DZ o zavrnitvi razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Pobudniki referenduma imajo sicer za njegov razpis že zbranih potrebnih 40.000 overovljenih podpisov.

Pritožbo na ustavno sodišče so vložili v koaliciji Za otroke gre, ki pravi, da v zakonu samem ni bila ugotovljena nobena protiustavnost in ga zato ni treba spreminjati.

Državni zbor je razpis referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki pravice homoseksualnih parov izenačuje s pravicami heteroseksualnih parov, zavrnil 26. marca letos. Po mnenju DZ se referendumska pobuda nanaša na zakon, glede katerega referendum ni dopusten. DZ je tako zaustavil zbiranje podpisov volivcev za podporo zahtevi za razpis referenduma.

Koalicija Za otroke gre je zatem na ustavno sodišče vložila ustavno pritožbo zoper omenjeni sklep DZ, v njej pa predlagajo odpravo sklepa DZ in dopustitev referenduma. Kot so spomnili, se je ugotovitev ustavnega sodišča v preteklosti nanašala na protiustavnost na področju dedovanja, kar pa bi bilo smiselno urediti v zakonu o registraciji istospolne partnerske skupnosti ali o dedovanju.

Koalicija je sicer v štirih dneh, kolikor je lahko zbirala podpise, v podporo referendumu zbrala več kot 48.000 overovljenih podpisov.