palestina Svet24.si

Bo Slovenija med prvimi priznala Palestino?

profimedia-0856756263 Svet24.si

Ukrajina bo v vojsko novačila zapornike

1664388706-21082006-3809c5aa897e1de8855faa79abd1a63c Necenzurirano

Konec stečaja cerkvenega Zvona: izgubljenih 800 ...

PERNULA mala seva-xx Reporter.si

Poglejte to razkošje nad Izolo: največja posest ...

jordan cigara Ekipa24.si

Pa to je noro! Neverjetna vila Michaela Jordana, ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

ekipa ilek stuhec Ekipa24.si

Kaj je narobe? Slovenci bežijo v tujino! Jih doma...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

"Upamo, da ustavno sodišče ne bo podleglo radikalizmu Združene levice"

Deli na:
"Upamo, da ustavno sodišče ne bo podleglo radikalizmu Združene levice"

Foto: Bobo

Državni zbor je s 53 glasovi za in 21 proti zavrnil razpis referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ter zaustavil zbiranje podpisov volivcev za podporo zahtevi za razpis referenduma. Kot meni večina poslancev, se referendumska pobuda nanaša na zakon, glede katerega skladno z ustavo referendum ni dopusten.

Večina več razprave na današnji izredni seji DZ se je sicer vrtela okoli vsebine novele, ki pravice istospolnih parov izenačuje s pravicami raznospolnih, in ne o današnjem sklepu. Zagovorniki novele, poslanci SMC, ZL, SD, ZaAB in nekateri poslanci DeSUS so poudarili, da ustava zagotavlja enakost ne glede na osebne okoliščine, z novelo pa se odpravljajo sistemske diskriminacije na področju. Na drugi strani pa je bilo med nasprotniki novele slišati tudi nasprotovanje možnosti, da bi imeli istospolni pari možnost posvojitev otrok. Po njihovem mnenju je istospolna partnerska skupnost podobna in ne enaka zakonski zvezi.

Pri obravnavi predloga sklepa so se pojavljala tudi nekatera postopkovna vprašanja, saj je DZ o zavrnitvi referenduma odločal prvič. To mu omogoča leta 2013 sprejeta sprememba ustave, ki med drugim določa, da referenduma ni mogoče razpisati, če zakon odpravlja protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin. A zakon o referendumu in ljudski iniciativi tej novi ustavni ureditvi še ni prilagojen.

Tako so nekateri zagovorniki referenduma predvsem iz vrst SDS in NSi med drugim opozarjali na prekoračitev pristojnosti DZ. Po njihovem mnenju namreč v postopek zbiranja podpisov, ki se je začelo v ponedeljek, ni možno poseči. Po veljavni ureditvi ustavno sodišče odloči v sporu med predlagateljem referenduma in DZ, ki zavrne razpis referenduma, a DZ o razpisu referenduma še ni odločal, so pojasnili.

Nasprotniki referenduma pa so prepričani, da lahko ob smiselni uporabi zakona o referendumu in ljudski iniciativi, kot jo nalaga ustavni zakon, DZ sprejme sklep o zavrnitvi razpisa referenduma že v času zbiranja podpisov za referendum in najpozneje v sedmih dneh po vložitvi zahteve za razpis referenduma. Temu je sicer pritrdila tudi zakonodajno-pravna služba DZ.

Predlog danes sprejetega sklepa je v ponedeljek v parlamentarni postopek vložila skupina 23 poslancev ZL, DeSUS, SD in ZaAB, po uskladitvi besedila pred sredino obravnavo na matičnem delovnem telesu pa so ga podprli tudi v SMC.

S sprejetim sklepom DZ ugotavlja, da se pobuda za razpis zakonodajnega referenduma o omenjeni noveli nanaša na zakon, glede katerega skladno z ustavo referendum ni dopusten, zato zavrne razpis referenduma. Predlog obenem predvideva, da se z dnem sprejetja tega sklepa zaustavi petintridesetdnevno zbiranje podpisov za referendum, ki se je začelo v ponedeljek.

V koaliciji Za otroke gre, ki je pobudnik referenduma, so sicer popoldne sporočili, da so že zbrali več kot 40.000 podpisov, kolikor jih potrebujejo za vložitev zahteve za razpis referenduma. Prav tako so že napovedali ustavno presojo, če bo DZ referendum zavrnil.

IZJAVA ZA JAVNOST, Koalicije "Za otroke gre!"

V Koaliciji »Za otroke gre!« smo do zadnjega upali, da Državni zbor ne bo podlegel radikalizmu Združene levice  in ne bo sprejel njihovega predloga o prepovedi referenduma. Gre za protiustaven in nezakonit sklep državnega zbora, ki meče slabo luč na slovenski demokratični in pravni red. 

Ta odločitev Državnega zbora pomeni klofuto vsem državljankam in državljanom, ki so oddali svoj podpis za razpis referenduma ter vsem, ki spoštujejo temeljne pravice otrok, staršev in starih staršev. Prepoved referenduma je dodaten, nedopusten udarec slovenski demokraciji potem, ko je Državni zbor preprečil demokratično razpravo s skrajšanim postopkom sprejemanja sprememb Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. S to odločitvijo so poslanci zavestno odvzeli del temeljnih državljanskih pravic, ki jih državljanom zagotavlja Ustava RS.

V Koaliciji »Za otroke gre!« prosimo vse, ki podpirajo naša prizadevanja, da se tudi v teh časih, ko so s strani večine v Državnem zboru grobo poteptana naša temeljna čustva in občutek pravičnosti, vzdržimo vseh dejanj, ki bi pomenila kakršnokoli nespoštovanje in nestrpnost. V teh težkih trenutkih pokažimo mirno in dostojanstveno držo.

V Koaliciji »Za otroke gre!« upamo, da ustavno sodišče ne bo podleglo radikalizmu Združene levice in bo o tej zadevi odločilo v skladu z ustavo ter mednarodnimi dokumenti o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin. 

 Metka Zevnik in Aleš Primc, sovoditelja Koalicije "Za otroke gre!"