Udeleženci konference Slovenija 2030 prepričani, da potrebujemo dolgoročno vizijo
23. apr. 2013 10:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Strokovnjaki z različnih področij, ki so se danes na Brdu pri Kranju udeležili prve konference projekta Slovenija 2030, so se strinjali, da država potrebuje dolgoročno vizijo. Izpostavili so različne ključe za prihodnji uspeh države, od spodbujanja znanja do uveljavitve pravne države. Ob tem so opozorili tudi na nujo po enotnosti in zaupanju.
Na konferenci se je na povabilo pobudnika, predsednika republike Boruta Pahorja zbralo okrog 30 intelektualcev. Ocenili so, da je stanje v družbi slabo in terja premišljeno reakcijo. V tej luči vidijo diskusijo o prihodnosti kot zelo ustvarjalno in ne v obliki nekega dokumenta, temveč v obliki procesa. Strinjali so se tudi, da je treba iti do samih moralnih temeljev, ki nas združujejo kot skupnost.
Pahorjeva želja je, da bi preko današnje konference "spodbudili proces intelektualnega vrenja in dozorevanja stališč, ki bi prek razprave skozi mesece ali morda v letu ali dveh postala tako zanimiva in atraktivna za javnost, da bi jih ta posvojila". Kot je opozoril pravnik Klemen Jaklič, ni dovolj, da diskurz poteka samo na abstraktni in akademski ravni, temveč je potreben most z odločevalci.
Predsednica upravnega odbora SKB Cvetka Selšek je dejala, da je za nami 20 let razvoja, po katerih lahko napravimo nek obračun in vidimo, kaj smo storili narobe ter kaj bi bilo treba popraviti. "Razprava v tako pestri družbi, kot se je danes zbrala na Brdu, je to, kar Slovenija poleg reševanja trenutnih težav, nujno potrebuje," je prepričana.
"Pri razpravi o prihodnosti se moramo neizbežno soočiti z našo realnostjo," je povedal predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič. Pojasnil je, da se moramo že danes pogovarjati o tem, kaj storiti, da bomo v prihodnosti imeli pravno državo in socialno državo oziroma državo, kakršno si želimo.
Pri koncipiranju vizije bo potrebno opredeliti temeljne cilje. "Treba bo opredeliti, kaj je temeljno in kaj manj pomembno," je opozoril ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres, ki je tudi sam izpostavil pravno državo kot enega najbolj ključnih ciljev, saj je povezan s temeljno vrednoto - dostojanstvom sleherne človeške osebe.
Literat Alojz Ihan meni, da je največji problem našega tranzicijskega časa predvsem neznanje in neveščost, zaradi tega smo si tudi v celoti sami povzročili krizo, v kateri živimo. "Boji levi-desni so samo prikrivanje našega neznanja in ksenofobije ne le do južne delovne sile ampak tudi do izkušenj zahodnih praks," je dejal.
Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnost Jože Trontelj pa je prepričan, da imamo odličen intelektualni potencial v narodu, vendar je problem, da idealizma in entuziazma v družbi skorajda ni več, ozračje pa je negativno.
Udeleženci konference so sicer spregovorili o različnih rešitvah za prihodnji uspeh Slovenije. Posebej so izpostavili znanje, izobraževanje, mlade, zaupanje, samozavest in optimizem. Ustanoviteljica dobrodelne organizacije Anina zvezdica za pomoč socialno ogroženim Ana Luknar je opozorila, da v Sloveniji manjka enotnosti in povezanosti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke