Predstavnik ZDA Chapman: Tudi v Sloveniji ste zaskrbljeni, da je IS potencialna grožnja
14. dec. 2014 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Visoki predstavnik State Departmenta Todd Chapman, ki se je minuli teden mudil v Sloveniji, je pohvalil sodelovanje Slovenije v prizadevanjih za mir v svetu. Podčrtal je pomen različnih dimenzij tovrstnih prizadevanj, ne le vojaškega sodelovanja - kakršno je tudi sodelovanje Slovenije v koaliciji držav proti Islamski državi (IS).
Glavni namestnik pomočnika sekretarja ameriškega urada za politično-vojaške zadeve Chapman se je ta teden v Ljubljani udeležil rednih letnih politično-varnostnih konzultacij med Slovenijo in ZDA.
"Naše sodelovanje je bogato," je dejal v pogovoru za STA in med konkretnimi oblikami sodelovanja izpostavil Ustanovo za krepitev človekove varnosti (ITF). ZDA so namreč ključni partner te ustanove in njen največji donator sredstev. Kot je povedal, so ZDA od leta 1999 preko ITF zagotovile 175 milijonov dolarjev pomoči po vsem svetu.
Na posvetovanjih so med drugim govorili o krizi v Ukrajini in mednarodnem odzivu na grožnjo IS.
Glede ukrajinske krize je Chapman menil, da sankcije, ki jih je proti Rusiji uvedel Zahod, že kažejo učinke. "Pomembno je, da se ve, da imajo določena dejanja posledice. Dejanja zahtevajo ceno. In te sankcije zahtevajo ceno, tu ni nobenega dvoma," je dejal in izpostavil, da se to kaže v tem, ko "milijarde dolarjev odhajajo z ruske borze in ko tečaj rublja strmoglavlja".
ZDA pa so na drugi strani Ukrajini zagotovile 118 milijonov dolarjev pomoči - "od medicinske opreme, čelad, komunikacijskih naprav in druge podobne opreme, ki omogočajo ukrajinskim silam, da zmanjšujejo svoje izgube in da delujejo učinkovito".
Sodelovanje držav pa je še posebej pomembno v boju proti džihadistom IS. V koaliciji pod vodstvom ZDA sodeluje okoli 60 držav in, kot je dejal Chapman, jih to veseli.
"Izpostaviti je treba, da je IS resna grožnja, ne le v Siriji in Iraku, ampak v vseh državah, ki se soočajo z nevarnostjo vračanja borcev, ki so sodelovali v tamkajšnjih bojih. To daje novo dimenzijo temu konfliktu," je dejal.
"Več tisoč tujih borcev je bilo rekrutiranih in mnogi se bodo lahko vrnili. To povzroča zaskrbljenost povsod po svetu. Tudi tu ste zaskrbljeni, da je to potencialna grožnja. Zato je tako pomembno, da mednarodna skupnost sodeluje pri iskanju odgovorov," je dodal.
Boj proti IS sicer po njegovih besedah poteka dobro. "Vidi se, da imajo napadi na IS posledice in da so sile IS oslabljene. (...) Ampak to ne bo enostaven, hiter spopad. To bo kampanja, ki bo trajala," je opozoril.
Izpostavil je, da boj proti IS ni le vojaški, ampak je to tudi "vojna na internetu, na družbenih omrežjih, Facebooku, kjer skušajo širiti ekstremistične ideje in sporočila". "Ena od dimenzij boja proti IS je boj proti njihovi ideologiji. Tej ideologiji moramo odvzeti legitimnost. To ni zgolj vojna s puškami," je dejal.
"Žal smo bili priča več primerom v svetu, ko so ljudje, ki sicer sploh niso bili v Iraku in Siriji, postali skrajneži in začeli pobijati ljudi, " je opozoril.
Pohvalil je prizadevanja Slovenije, ki so v boju proti IS sicer predvsem v obliki boja proti financiranju IS, novačenju borcev in boja proti njihovi ideologiji, ne pa v obliki vojaškega delovanja ali urjenja borcev proti IS v Iraku in Siriji.
"Vsaka država ima suvereno pravico, da si določi najboljši način, kako bo sodelovala. Slovenija je pomemben partner," je dejal.
"Mir v tujini spodbujamo, da si ga zagotavljamo doma. To seveda ni edini razlog, je pa pomemben. In mislim, da je Slovenija že dokazala svojo predanost enakim vrednotam, ko prispeva h gradnji miru v tujini, da si zagotovi mir tudi doma," je še dejal Chapman.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke