Gre za zgodbo o umoru hrvaškega emigranta Nikice Martinovića leta 1975, ko je slovensko vejo SDV vodil Zemljarič, ki se je sodeč po dokumentih strinjal s predlogi njegovih podrejenih, da bi sodelavca Hanzija »namerili« v enega od njemu znanih ekstremistov. Hanziju je SDV v Mariboru izročila dva okvirja za brzostrelko, dva tedna pozneje pa je pod streli v Celovcu omahnil Martinović, vodja organizacije Pliberški častni vod, ki jo je SDV želela »paralizirati«.
Zgodbo smo v Reporterju objavili januarja 2014, ob tem pa smo objavili več dokumentov o udbovskih umorih hrvaških emigrantov. Zemljarič mi je ob tem odgovoril, da se z ustaši njegova služba ni ukvarjala, pozneje pa vložil kazensko tožbo zoper mene. Sodni postopek je stekel decembra lani in se končal januarja letos, okrožni sodnik Tomaž Bromše je poleg Zemljariča zaslišal tudi Leljaka in me po petih obravnavah oprostil.
Zgodbo smo v Reporterju objavili januarja 2014, ob tem pa smo objavili več dokumentov o udbovskih umorih hrvaških emigrantov
Višje sodišče se pridružuje razlogom, ki jih je navedbo prvostopenjsko sodišče, da sem kot novinar imel utemeljeni razlog verjeti v resničnost dokumentov, ki mi jih je zaupal publicist in raziskovalec Roman Leljak. Poleg tega sta bili obe objavljeni listini avtentični, saj izhajata iz Arhiva RS. Sodišče je tudi zavrnilo falzifikat z napačnim žigom, ki ga je Zemljarič predložil v pritožbi, po njem pa naj bi organizacija Hrvaško revolucionarno bratstvo sama priznavalo, da je likvidirala Martinovića.
Zaradi istega članka me kazensko preganja tudi nekdanji šef jugoslovanske SDV Silvo Gorenc, vendar se v tem primeru sodna obravnava še ni začela. Nekdanja udbovca sta kazensko preganjala tudi Leljaka, vendar je Zemljarič tožbo izgubil, Gorenc pa jo je umaknil.