Trije milijoni skozi okno - na Agenciji za javno naročanje gredo z najdražjim ponudnikom
1. mar. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Država bi lahko privarčevala tri milijone, a za tretjino cenejša ponudba in zmaga na javnem razpisu za IT-storitve v javni upravi konec leta 2011 ne zadostujeta za sklenitev posla.
Nova vlada premierja Janeza Janše se intenzivno pripravlja na varčevanje v državi, saj ji je prejšnja vladna garnitura Boruta Pahorja pustila razsulo v javnih financah. Vendar se tesni sodelavci prejšnjih oblastnikov trudijo izkoristiti še zadnje trenutke, da svojim prijateljem omogočijo bogatenje na račun davkoplačevalcev.
To dokazuje tudi devet milijonov evrov vreden triletni razpis za storitve podpore uporabnikom in vzdrževanja informacijsko komunikacijske tehnologije v javni upravi Agencije za javno naročanje (AJN), vodi jo Sašo Matas. Čeprav je v zadnjih mesecih preteklega leta oddal najboljšo ponudbo konzorcij IT- podjetij v sestavi Unistar LC, FMC, Genis, Agenda in Pro Servis, ki je bila kar 30 odstotkov cenejša od dosedanjega izvajalca in drugega prijavitelja, konzorcija SRC, Astec, Normacom Plus, ADD, ta skoraj ni zadostovala.
Da je tako, je konec preteklega leta najprej poskrbelo ministrstvo za javno upravo (MJU). Čeprav bi lahko država s sklenitvijo sodelovanja nemudoma privarčevala krepke tri milijone evrov, je Matasova AJN pod »vedejevstvom« takratnega premierja Boruta Pahorja, ki je začasno prevzel nadzor nad ministrstvom, 23.11. 2011 pozvala najboljšega ponudnika k obrazložitvi ponujene cene in ga malodane obtožila dampinga. Hkrati je nonšalantno nadaljevala sodelovanje z dotedanjim občutno dražjim izvajalcem.
Po izčrpnem pojasnjevanju je AJN končno sprejela odločitev, da odda naročilo Unistarjevemu konzorciju, a se je po prijavi in pritožbi neizbranega ponudnika vmešala državna revizijska komisija (DKOM), ki ji predseduje Miriam Ravnikar Šurk. Ta že več kot dva meseca ni mogla sprejeti odločitve, neizbrani ponudnik pa še vedno opravlja posle za državno upravo po občutno višjih cenah, kot bi jih AJN dosegla v primeru oddaje posla konkurentu. Medtem ko Unistar s partnerji čaka odločitev DKOM, v zasebne žepe odteka na sto tisoče evrov davkoplačevalskega denarja. Čeprav je jasno, da mora Slovenija zategniti pas, novi finančni minister Janez Šušteršič govori kar o 800-milijonskem varčevanju, pa državni uradniki še naprej brezbrižno razmetavajo denar državljanov.
Zanimivo je tudi, da je neizbrani ponudnik in sedanji izvajalec IT-storitev za MJU (torej konzorcij SRC, Astec, Normacom Plus, ADD) s podobnimi manevri uspešno ohranil posel ob prejšnjem razpisu. Takrat so dosegli njegovo razveljavitev, s posameznimi državni organi pa neposredno podaljšali pogodbe o sodelovanju.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke