stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

jansa orban budimpesta cpac Reporter.si

Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

jankovic hokej Ekipa24.si

Velike spremembe v zmajevem gnezdu! Novo ime ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Tragedija na Rodici: policija ni storila vsega, da bi jo preprečila

Deli na:
Tragedija na Rodici: policija ni storila vsega, da bi jo preprečila

Foto: Bobo

Strokovni nadzor dela Policijske uprave Ljubljana po umoru in samomoru pred vrtcem na Rodici je po poročanju današnjega Dela pokazal pomanjkljivosti. Policija zagotavlja, da ima do družinskega nasilja ničelno toleranco in da vsak primer skrbno prouči ter ustrezno ukrepa, a je nadzor po navedbah Dela pokazal, da le niso storili vsega, kar bi morali.

Pred vrtcem na Rodici je 19. junija 57-letnik najprej ustrelil svojo 38-letno ženo, nato pa še sebe. Generalni direktor policije Stanislav Veniger je še isti dan odredil strokovni nadzor dela na Policijski upravi Ljubljana, s poudarkom na odkrivanju in preiskovanju kriminalitete na področju družinskega nasilja v povezavi z obravnavo okoliščin umora in samomora pred vrtcem na Rodici.

Kljub ugotovljenim pomanjkljivostim pri obravnavi zakoncev se tragedije ne bi dalo preprečiti, so prepričani na policiji, saj se je zgodila zaradi spleta okoliščin. Na generalni policijski upravi so kolegom iz Ljubljane že predlagali ustrezne ukrepe, piše današnje Delo.

"Nadzorniki so na podlagi razpoložljive dokumentacije in opravljenih razgovorov ugotovili, da so policisti na dan dogodka storili vse, da do takšnega razpleta ne bi prišlo. Ugotovili so tudi, da se je dogodek razpletel tragično zaradi spleta različnih okoliščin, ki jih ni bilo mogoče predvideti in preprečiti," so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi.

Kot so navedli, pa ugotovitve nadzora kažejo na določene pomanjkljivosti v dveh letošnjih postopkih policistov v tej družini, in sicer gre za nepravilno obravnavo prijav, v katerih niso ugotavljali vseh okoliščin oz. zbrali vseh obvestil. Poleg tega policisti niso ugotavljali vzroka za umik ene od prijav ter niso podali predloga za uvedbo upravnega postopka o odvzemu orožja pri upravni enoti.


Vendar pa po drugi strani na policiji poudarjajo, da "oškodovanka v postopkih s policisti ni izpostavljala strahu, ogroženosti oz. ogrožanja z orožjem, prijavo prvega prekrška je umaknila, zakonskih pogojev za izrek prepovedi približevanja ni bilo".

Na podlagi ugotovitev nadzora je bilo tako predlagano, da se preuči morebitna odgovornost policistov ter da se ugotovitve nadzora obravnavajo in vključijo v procese usposabljanja in v izhodišča za ukrepanje v primerih nasilja v družini v prihodnje, so še navedli na policiji.

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je že dan po tragediji dejal, da bo strokovni nadzor pokazal, ali je kdo v konkretnem primeru naredil napako in tudi ali bi bilo treba policiji z zakonom dati kakšna dodatna pooblastila.

Danes pa je novinarjem na srečanju v Sečovljah povedal, da ima nadzorno poročilo na mizi, a ga še ni pregledal. Poudaril pa je, da na podlagi nadzornega poročila vodstvo policije vedno odloči, ali je potrebno sprožiti kakšen disciplinski postopek, in da se bo tako zgodilo tudi tokrat.

Mediji so poročali, da naj bi moški že prej večkrat nadlegoval umorjeno in da je posredovala tudi policija, po nekaterih informacijah celo v noči pred tragičnim dogodkom, česar pa policija takrat še ni želela komentirati. Zato so se v medijih tudi pojavila vprašanja o tem, ali bi proti moškemu lahko ukrepali, še preden se je zgodila tragedija.