TI: Delovanje DUTB bi moralo biti javno
17. dec. 2014 14:24 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Poročilo KPK o delovanju DUTB ne bo javno zaradi nekaterih podatkov, ki so zakonsko varovani. Ker zakonodaja preprečuje transparentnost, so potrebne zakonske spremembe, ki bi omogočale vpogled v delovanje družbe in njeno upravljanje z davkoplačevalskim denarjem in premoženjem, menijo v Transparency international (TI) Slovenia.
"Ob izidu težko pričakovanega poročila KPK v zvezi z delovanjem Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) TI Slovenia ugotavlja, da še vedno niso izpolnjeni kriteriji transparentnega delovanja in dobrega gospodarjenja s skupnim - javnim premoženjem," so sporočili iz TI Slovenia.
TI Slovenia meni, da bi morala DUTB tudi zaradi "dvojne cene, ki jo plačujemo državljani (dokapitalizacija bank in upravljanje s terjatvami za visoko ceno) delovati proaktivno transparentno".
"Menimo, da bi delovanje DUTB moralo celo presegati minimalne zakonske obveze, s čimer bi odprli svoje delovanje na vpogled davkoplačevalcem, ki jo financirajo in zaradi katerih institucija sploh obstaja," je v sporočilu zapisal generalni sekretar TI Slovenia Vid Doria.
Poročilo KPK ne bo javno razkrito zaradi nekaterih podatkov, ki so zakonsko varovani. Ker zakonodaja preprečuje transparentnost, so odločevalci in vodilni v DUTB dolžni predlagati zakonske spremembe, ki bi omogočale vpogled v delovanje družbe in njeno upravljanje z davkoplačevalskim denarjem in premoženjem, meni Doria.
"Ob razkritju nekaterih pogodb, ki so bile sklenjene z zunanjimi izvajalci in v veliki meri počrnjene, se lahko upravičeno vprašamo, na kakšen način odgovorni razumejo transparentnost in javno delovanje. Gre torej za več prikrivanja kot odkrivanja?" se sprašuje Doria.
V TI Slovenia pravijo, da se "kot izjemno problematično" kaže to, da DUTB nima jasnih mehanizmov, s katerimi bi se izogibali nasprotjem interesov tako pri notranjem (zaposlovanje) kot tudi pri zunanjem poslovanju (pogodbe z zunanjimi izvajalci).
Zato menijo, da je nujna takojšnja vzpostavitev jasnih mehanizmov, saj bi morali biti ti vzpostavljeni že ob ustanovitvi DUTB. Brez učinkovitih orodij, ki preprečujejo korupcijska tveganja, poslovanje s tako velikimi vsotami predstavlja svojevrsten problem, s katerim bi se morali prednostno spopadati tako vodilni v DUTB kot tudi državi. "Le takšen nadzor bo omogočil, da ne bo prišlo do ponovne zlorabe javnega premoženja za parcialne, osebne interese," so prepričani v TI Slovenia.
Senat KPK je v torek soglasno sprejel končno poročilo KPK o delovanju DUTB in odločil, da poročilo ne bo javno objavljeno, ker vsebuje nekatere z zakonom varovane podatke. Na vprašanje, zakaj ne prikrijejo varovanih podatkov, je predsednik KPK Boris Štefanec v izjavi medijem danes v Ljubljani dejal le, da je "odločitev senata, da končno poročilo ni javno".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke