Revija Reporter
Slovenija

Teš 6 se že kaže kot najtrši oreh nove koalicijske pogodbe

STA

8. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Prava strankarska usklajevanja nove koalicijske pogodbe naj bi se začela šele prihodnji teden, ko bo osnutek še pred poslanci koalicije, vendar tudi včerajšnje izjave vodij DL, SD in DeSUS kažejo, kje se partnerji najbolj razhajajo. Eden trših orehov bo očitno razčiščevanje projekta Teš 6. DeSUS bi se mu v novi koalicijski pogodbi celo izognil.

Prvak DeSUS Karl Erjavec je vodstvu stranke včeraj predstavil osnutek nove koalicijske pogodbe, ki jo bo po njihovem mnenju treba dopolniti z zavezami, da ne bodo znižali pokojnin ali posegli v regrese upokojencev.

Prioriteta v pogodbi mora po njegovih besedah biti tudi boj proti korupciji, pri čemer izpostavlja zdravstvo in banke. Za Erjavca je namreč nesprejemljivo, da se pogovarjajo o tem, ali bo treba znižati pokojnine, po drugi strani pa sanirajo skoraj pet milijardno luknjo v bankah.

Že pred srečanjem vodstva DeSUS se je Erjavec razgovoril tudi o projektu šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki ga sicer želi v koalicijski pogodbi razčistiti največja vladna stranka PS. A so mnenja partnerjev o možni ustavitvi projekta različna.

Erjavec tako podpira revizijo, ne pa tudi ustavitve projekta, saj bi bil to potem "najdražji spomenik v Evropi". Poudaril je, da je treba pri vse dražji investiciji poiskati odgovorne. Po sestanku pa je povzel mnenje vodstva, da projekt Teš 6 v tem trenutku ne sodi v koalicijsko pogodbo. "Niti nimamo vseh relevantnih podatkov, da bi se lahko koalicija sploh izrekla glede tega," je pojasnil.

O projektu Teš 6 je včeraj razpravljal tudi izvršilni odbor DL in podprl stališče, da se izvede revizija, kar bi bila podlaga za ugotavljanje odgovornosti in nadaljnje odločitve. Zakon bi pripravila vlada, sprejeli pa bi ga lahko v roku dveh mesecev, je pojasnil predsednik DL Gregor Virant. Če bi se izkazalo, da bi projekt ustvarjal izgubo vsak dan, bi bilo smiselno investicijo ustaviti, je Virant ocenil že v minulih dneh.

Prvak SD Igor Lukšič pa je glede Teša 6 na včerajšnji novinarski konferenci ocenil, da bo za državo ceneje, da se projekt najprej konča, nato pa se opravi temeljita revizija. Opozoril je namreč, da so projekt do zdaj podražile in zavlekle ravno odločitve vsakokratnih vlad, da projekt ustavijo in naredijo revizijo.

SD sicer pričakuje, da bodo v novi koalicijski pogodbi opredeljene ključne vrednote in mehanizmi reševanja konfliktov. Pri tem po besedah Lukšiča ne gre samo za mehanizme za reševanje konfliktov v koaliciji, ampak tudi konflikte, ki se bodo pojavljali znotraj posameznih družbenih skupin.

Za SD je po besedah njenega predsednika pomembno predvsem, da bo nova koalicijska pogodba realna in da bodo z njo lahko živeli. SD sicer namerava svoje predloge predstaviti na torkovem koalicijskem vrhu.

DL pa je svoja ključna izhodišča, ki jih želi imeti v prenovljenem dogovoru o sodelovanju, izoblikoval že včeraj. Za stranko je najpomembnejši zapis v koalicijsko pogodbo, da ne bo več dvigovanja davkov in se ne bodo uvajali novi. Izpostavljajo tudi dvig konkurenčnosti gospodarstva, skrb za mlade, nadaljevanje boja proti gospodarskemu kriminalu in korupciji ter odvzem protipravno oziroma nezakonito pridobljenega premoženja. "Na tem bomo vztrajali," je dejal Virant.

Pri univerzalnem temeljnem dohodku, ki si ga v koalicijski pogodbi želi največja vladna stranka PS, so v DL za zdaj še zadržani. Glede na prve, negativne odzive gospodarstva Virant tudi težko verjame, da bi do univerzalnega temeljnega dohodka sploh prišlo.

Lukšič je medtem prepričan, da je pri tej ideji "še preveč odprtih vprašanj, da bi se lahko zanj ogrevali do te mere, da bi zadevo implementirali".

V SD so za to, da se uvede davek na finančne transakcije. Če bo v prihodnje prišlo do gospodarskega zagona, po oceni Lukšiča posegi v pokojnine ne bodo potrebni, v nasprotnem primeru "pa se je treba pripraviti tudi na to". Virant pa je povedal, da posegi v pokojnine zagotovo ne bodo potrebni.

Lukšič je včeraj izpostavil še, da mora koalicija čim prej poiskati ministra za zdravje ter ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo, saj da smo že zdaj izgubili en mesec. Novi ministri bi morali po njegovem že sodelovati pri sestavljanju nove koalicijske pogodbe, zato se ne strinja z mnenjem nekaterih, da bi jih bilo treba imenovati šele po podpisu koalicijske pogodbe.

V DeSUS, ki je pred časom zahteval širšo rekonstrukcijo vlade, se strinjajo, da bodo morali imeti v ekipi enak položaj kot doslej, torej dva ministra. Na vprašanje, ali v stranki že iščejo novega ministra za zdravje, ki je doslej pripadal njim, pa Erjavec ni želel odgovoriti. Povedal je le, da bo o tem spregovoril, ko bodo ti pogovori tudi znotraj koalicije prišli bolj v ospredje.

Omenjalo se je že, da utegne vodenje zdravstvenega resorja prevzeti največja stranka, ki naj bi tudi iskala kandidata za ministra. Pred tedni je tudi Erjavec dopustil možnost, da bi ta resor prevzela katera druga partnerica, če bo imela boljšega kandidata.