Revija Reporter
Slovenija

Erjavec ima že pripombe na osnutek koalicijske pogodbe

STA

2. jan. 2014 9:51 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Koalicijski partnerji so prejeli osnutek prenovljene koalicijske pogodbe, ki jo je pripravila PS. Predsednik DL Gregor Virant osnutka še ne komentira, Dejan Židan (SD) bi se zgledoval po nemški koalicijski pogodbi. Prvak DeSUS Karl Erjavec pa pravi, da zlasti zaradi določb o pokojninah osnutek nove pogodbe ni povsem v skladu s pričakovanji DeSUS.

Podpredsednik SD Židan je pred sejo vlade povedal, da osnutka koalicijske pogodbe še ni videl. SD je po njegovih besedah zelo resno pripravila svoje predloge, na nek način pa kot vzgled izpostavlja koalicijsko pogodbo v Nemčiji.

Virant je osnutek koalicijske pogodbe že videl, dogovorili pa so se, da ga javno ne komentirajo, je pojasnil. Tudi njemu je všeč nemška koalicijska pogodba. Ta je obsežna, naša vlada pa bo pripravila bolj jedrnat dokument, je pojasnil.

Je pa osnutek dopolnjene koalicijske pogodbe, ki jo je pripravila PS, že komentiral Erjavec. Osnutek ni povsem v skladu s pričakovanji DeSUS, pravi. Glede pokojnin osnutek predvideva, da se vlada ne bi dotaknila tistih pokojnin, ki imajo podlago v plačanih prispevkih, medtem ko DeSUS meni, da morajo zagotoviti, ne bodo posegali v nobene pokojnine. Med pokojninami, ki ne izhajajo iz vplačanih prispevkov, so namreč prav najnižje, Erjavec je izpostavil pokojnine invalidov.

V osnutku pogodbe po Erjavčevih besedah tudi ni ničesar glede regresa za upokojence, zato pričakuje, da se bo koalicija o tem še pogovorila. Moti ga tudi v pogodbi predvidena uvedba internetnega glasovanja na parlamentarnih volitvah.

Ob koalicijski pogodbi se v javnosti omenja tudi namero združevanja nekaterih resornih področij. Po oceni Erjavca bo do sprememb težko prišlo. To bo tudi stvar dogovarjanja, a po njegovih besedah ne bo smelo vplivati na delitev resorjev znotraj koalicije. Obstoječa kombinacija resorjev je po mnenju Erjavca nekoliko ponesrečena, izpostavil je združeno okolje in kmetijstvo.

Po Erjavčevem mnenju bi bilo bolj logično združiti infrastrukturno področje in področje okolja, v gospodarski resor bi bolj sodila energetika. Potrdil je tudi, da razmišljajo o uvedbi ministrstva za razvoj.

Ne bi želel, da izpade, da se DL iz interesnih razlogov poteguje za katerokoli področje, pravi Virant. O vsem tem se bo koalicija po njegovih besedah pogovorila in dogovorila. A sredi mandata veliki organizacijski pretresi ne bi bili dobri, ker bi se vsa ministrstva mesece ukvarjala s tem, dodaja Virant.

v javnosti so se sicer že pojavila ugibanja o tem, da bi področje energetike prenesli z infrastrukturnega ministrstva na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Po nekaterih informacijah naj bi se po seji vlade sestali koalicijski partnerji.