Revija Reporter
Slovenija

Tanko o ministrih: Kar je bilo predlagano zadnjo sekundo, je izhod v sili

STA

15. mar. 2013 16:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V DZ odmevajo odzivi na listo kandidatov za ministre in tudi na to, da je bila vložena tik pred iztekom roka. SDS, SLS in NSi opozarjajo zlasti na kandidata za finančnega ministra Uroša Čuferja. "Kar je bilo predlagano zadnjo sekundo, je izhod v sili," meni vodja poslancev SDS Jože Tanko. Matej Tonin (NSi) pa o kandidatih pravi: "Kar divji cvet".

Tanko meni, da je bilo s pripravo ministrske ekipe precej težav, zlasti s področja financ. "Kar je bilo predlagano zadnjo sekundo, je izhod v sili. Toliko, da je ekipa popolna. Kaj bo iz tega, pa bomo še videli," je komentiral tudi dejstvo, da je bil kandidat za finančnega ministra do zadnjega očitno neznan tudi koalicijskim partnericam.

Po njegovih besedah je težava tudi, da kdorkoli, ki je sodeloval pri ustvarjanju finančne, bančne luknje, kandidira za reševanje težav na tem področju. Na ta način po njegovem prepričanju ne bo moglo priti do prečiščenja bančnega sistema in ne do realizacije ugotavljanja odgovornosti.

Kot je dejal Tanko, gre pri kandidatu za finančnega ministra za povezavo z Banko Slovenije, zato meni, da bodo verjetno nastale težave "pri prikrivanju ali zadrževanju določenih nujno potrebnih podatkov za reševanje položaja". Spomnil je, da je bila tudi Bratuškova v nadzornem svetu NKBM, obe banki pa sta "največja težava današnjega časa".

Tanko še sklepa, da so se vsi, ki se "razumejo in ki so se doslej ukvarjali z makroekonomsko politiko ter javnimi financami, dobro seznanili s težavami, ki so pred koalicijo, pa tudi z njenimi cilji". Zato so ključni ekonomisti, ki naj bi prevzeli finančni resor, ocenili, da vse to "ne gre skupaj", je še ocenil v izjavi novinarjem.

Sicer pa vodja poslancev SDS meni, da je med predlaganimi kandidati za ministre več imen, ki so na določen način inkriminirana. Ne gre le za kandidata za ministra za gospodarstvo Stanka Stepišnika, ki naj bi bil v policijski preiskavi. Gre tudi za "problem" predsednika DL in kandidata za ministra za notranje zadeve in javno upravo Gregorja Viranta, pa nenazadnje za mandatarko, je dejal.

V koaliciji, ki je ob podpisu pogodbe naznanila, da je politične krize konec, sta sicer dve stranki, ki imata predsednika z "zamrznjenim" statusom. Poleg PS tudi DeSUS. Tanko meni, da se politična kriza ne zaključi "na ukaz", kakršno da je bilo sporočilo koalicije. Po njegovih ocenah bodo pri delovanju koalicije težave, tako znotraj posameznih poslanskih skupin kot znotraj ministrske ekipe.

Težko bo vsem gledati pod prste, saj je treba za to imeti veliko časa in znanja, opozarja. Težava pri mandatarki pa je po njegovem ta, "da ob tako pomembni zadevi, kot je podpis koalicijske pogodbe, niti štirih osnovnih stavkov ne more sporočiti javnosti brez listka".

Glede na to, da so se vsi, ki so vstopili v koalicijo, zavzemali za volitve, bi moral biti rok vlade kratek, še pravi Tanko, ki koalicijsko pogodbo ocenjuje kot skromno.

Vodja poslancev SLS Mihael Prevc pred zaslišanji težko ocenjuje kandidate za ministre. Vendar glede na to, da je koalicijska pogodba po mnenju SLS slaba, se mu zdi logično, da so nastale težave pri iskanju ministrov, zlasti strokovno podkovanih. Strokovnjaki, zlasti s finančnega področja, so po njegovem mnenju namreč težko pristali na sodelovanje v taki koaliciji.

Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa je na vprašanje, kako ocenjuje jagodni izbor kandidatov za ministre, odgovoril: "Kar divji cvet". Kot je dejal, je pričakoval marsikaj drugega, zato napoveduje zelo zanimiva zaslišanja. Eni kandidati so po njegovih besedah stari in pričakovani kadri, so pa tudi taki, ki jih javnost ne pozna. "Tudi kakšnih velikih njihovih dosežkov še nismo videli. Lahko, da nas bodo pozitivno presenetili, lahko pa bo to slabo za slovenijo," je dejal.

Glede finančnega ministra pa Tonin pravi, naj se vprašamo, kako bo težave reševal tisti, ki jih je povzročil.