pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Poroka na prvi pogled: Markove navade ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Tanko: Brglez je s svojimi izjavami kršil etiko, ustavo in zakone

Deli na:
Tanko: Brglez je s svojimi izjavami kršil etiko, ustavo in zakone

Foto: Bobo

Državni zbor je začel razpravo o zahtevi SDS za razrešitev predsednika DZ Milana Brgleza. Kot je v uvodu pojasnil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, je Brglezova razrešitev potrebna zaradi njegovih izjav v tedniku Mladina, ki kažejo njegovo nespoštovanje etike, ustave in zakonov ter simpatiziranje z nekdanjim totalitarnim sistemom. Brglez obtožbe zavrača in SDS obtožuje, da je vešča trganja izjav iz konteksta, prilagajanja povedanega, natolcevanja, navajanja stvari, ki niso bile nikoli izrečene, in izmišljanja konteksta

Po prepričanju SDS mora predsednik DZ delovati povezovalno, upoštevati mora prepričanja vseh volivcev, spoštovati ustavni red in izražati vrednote, ki so v skladu z ustavo. A tega Brglez po prepričanju SDS v intervjuju ni upošteval. Prepričani so, da so njegove izjave v nasprotju s temeljnimi vrednostnimi izhodišči in pravnimi podlagami, na katerih temelji samostojna Slovenija.

Po Tankovih besedah je Brglez s tem, ko je v intervjuju dejal, da je bila slovenska država korak nazaj v smislu državotvornosti, deloval v nasprotju z ustavo, hkrati pa zaničeval dostojanstvo vseh, ki so na plebiscitu leta 1990 glasovali za samostojno Slovenijo. "Izjava pomeni omalovaževanje plebiscita, pove, da se je ljudstvo odločilo narobe in da samostojna država ni potrebna," ocenjuje Tanko.

Brglez je po prepričanju Tanka tudi povzdigoval SFRJ s tem, ko je dejal, da smo bili "prej vezani na drugačen tip države, ki je imela dediščino, kredibilnost in določeno pripoznanje v mednarodni skupnosti, sedaj pa imamo državo, ki je sicer članica Nata in EU, pa tega ne zna izkoristiti v svoj prid". To je po mnenju Tanka Brglez storil kljub temu, da je bila SFRJ totalitarna država, v kateri so se množično kršile človekove pravice in v kateri se je izvajal teror nad ljudmi.

V omenjenem intervjuju je predsednik DZ po Tankovih besedah opravičeval povojne poboje, ko je dejal, da so ti posledica zgolj upoštevanja naravnega prava. "Trditev je nedostojna, neetična in nespoštljiva, posebej če jo izreče nosilec ene izmed najvišjih funkcij v državi," je dejal Tanko. Dodal je, da se je Brglez z izjavo postavil za zagovornika genocidnih dejanj.

Kot je dejal Tanko, je predsednik v intervjuju zagovarjal tudi totalitarne metode, ko je dejal, da je ideja revolucije, kot jo zagovarjajo v Združeni levici, lahko simpatična, a je nerealna. Izjava po Tankovih besedah kaže, da Brglez "simpatizira z idejo revolucije kot legalno in legitimno potjo za prevzem oblasti, čeprav iz lastnih izkušenj vemo, da nam je revolucija prinesla eno samo gorje in zaostajanje za razvitim svetom ter fizično uničila velik del inteligence in gospodarstva".

Zato v SDS predlagajo, da DZ Brgleza razreši s položaja predsednika. Za razrešitev sicer veljajo isti postopki kot za njegovo imenovanje, kar pomeni, da jo lahko predlaga najmanj deset poslancev, o razrešitvi pa se glasuje tajno. Za razrešitev je potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov.


Brglez: Ne bom se umaknil in ne bom tiho

Predsednik DZ Milan Brglez na predlog za njegovo razrešitev odgovarja, da se ne bo umaknil in ne bo tiho. Predlog, ki ga je vložila SDS, je označil za lepljenko. Na podlagi tega pa sklepa, da je SDS vešča trganja izjav iz konteksta, prilagajanja povedanega, natolcevanja, navajanja stvari, ki niso bile nikoli izrečene, in izmišljanja konteksta.

Poslanska skupina SDS je po Brglezovem mnenju vešča nekaterih postopkov, ki so mu bili do sedaj tuji, med drugim tudi pripisovanja stališč in dejstev, ki nimajo nič z realnostjo, in bi jih najlažje označil z besedo laž.

To je, kot pravi Brglez, politična kultura "poslancev SDS, njihovih stricev, tet, botrov, satelitov". Namesto, da bi se te prakse odpravljale, in bi SDS rekla bobu bob, se pogledala v ogledalo in videla, kaj dela narobe, morda celo priznala svoje napake, pa vodi politično kulturo natolcevanj, obtoževanja in trganja iz konteksta.

Brglez pravi, da to ni njegov način delovanja, ga ne legitimira in ga v celoti zavrača.

Predlog za njegovo razrešitev je označil za lepljenko, ki sicer ustreza formalnim zahtevam, ne pa tudi likovnim zahtevam. "Vsakdo, ki se je kdaj srečal z umetnostjo, ve, da lepljenke narediš tako, da iz več starih zadev narediš eno novo celoto. V poslanski skupini SDS žal temu niso bili kos," meni in dodaja, da se to izrazito kaže na zadnji strani zahteve, kjer so iz seznama vseh podpisov poslancev SDS izbrisali podpis Janeza Janše.

Slabo brisanje imena po njegovem mnenju zbuja utemeljen sum, da ima SDS podpise "na zalogo". Sklepa, da so podpis Janše izbrisali zato, ker so se verjetno bali, da zahteva z njegovim podpisom formalno ne bila pravilno vložena in je ne bi bil dolžan sprejeti.