Revija Reporter
Slovenija

Stojan Spetič za Odmeve: Slovenski manjšini v Italiji se po volitvah ne obeta nič posebnega

STA

27. feb. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanji senator in aktiven slovenski manjšinski politik Stojan Spetič je za oddajo Odmevi dejal, da se slovenski manjšini v Italiji po volitvah ne obeta nič posebnega. Novoizvoljena slovenska predstavnica v poslanski zbornici italijanskega parlamenta Tamara Blažina pa je povedala, da bo skrbela za narodnostna vprašanja na področju šolstva.

Kot je Blažina še povedala za Odmeve, bo skrbela tudi za vprašanja, ki zadevajo nadgradnjo zaščitnega zakona.

Stojan Spetič, ki novi italijanski vladi ne napoveduje celotnega mandata, ampak le dobro leto, je izrazil upanje, da se dosedanje razmere ne bodo spremenile na slabše. Spetič sicer pričakuje nov volilni zakon, ki bo, če bo sprejet, olajšal izvolitev slovenskega predstavnika v parlament.

Sicer je po besedah Spetiča zaščitni zakon potreben temeljitih sprememb. Ta skladno z italijansko ustavo ne predvideva zajamčenega zastopstva, ampak samo, kot je dejal, neke olajševalne mehanizme. Ti naj bi nekako zagotovili Slovencem v Italiji, da izvolijo svojega predstavnika. "To ni zagotovilo, ampak so lažji pogoji za izvolitev. Tega dosedanja volilna zakonodaja ni predvidevala in upamo lahko, da bodo tokrat to upoštevali."

Glede 5,3 milijona evrov visokega prispevka, ki ga mora Italija izplačati slovenski manjšini, Spetič meni, da ga bo izplačala, ker tako predvideva zakon. Izpostavil pa je problem pri financiranju slovenskih ustanov in podpore manjšinskemu tisku.

Spetič je poudaril, da je sedaj na vrsti tudi dežela Furlanija - Julijska Krajina, ki doslej slovenski manjšini ni prispevala ničesar, kljub temu, da bi morala. Kot je pojasnil, bodo njen parlament izvolili aprila.

Na vprašanje, zakaj je veliko Slovencev volilo italijansko protestno gibanje, je Spetič odgovoril, da zato, ker so Slovenci prav tako italijanski državljani in čutijo enake stiske. "Navsezadnje tudi čez mejo, v sami Sloveniji ni nič boljše. Protest se pač širi in ko ljudje protestirajo, usmerijo svoje glasove tja, kjer je protest najglasnejši," je pojasnil Spetič.

Spetič je za Odmeve še povedal, da je sam dobro sodeloval z južnotirolskimi Nemci in s frankoprovansalci doline Aoste. "Skupaj se da marsikaj doseči, če te podpirajo tudi druge demokratične sile. Vprašanje ni v tem, če si v opoziciji ali v vladi, ampak v tem, koliko solidarnosti dosežeš za manjšino v parlamentu."