nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

Tina Gaber in Robert Golob, Drama Njena.si

Takšen dopust sta si privoščila Tina Gaber in ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Slovenska manjšina v Italiji si želi poslanca v Rimu

Deli na:
Slovenska manjšina v Italiji si želi poslanca v Rimu

Foto: Reuters

Predstavniki slovenske manjšine v Italiji so včeraj v senatu v Rimu ob razpravah o novem volilnem zakonu v Italiji opozorili, da bi moral ta zakon omogočiti tudi zastopanost slovenske manjšine v parlamentu. Opozorili so, da to narekuje že zaščitni zakon za slovensko manjšino iz leta 2001, so sporočili iz stranke Slovenska skupnost (SSk).

Delegacijo manjšine so sestavljali predsednika obeh krovnih organizacij, Drago Štoka iz Sveta slovenskih organizacij (SSO) in Rudi Pavšič iz Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ), Damijan Terpin (SSk), Stojan Spetič iz Zveze levice ter senatorka demokratske stranke Tamara Blažina.

Pri upravičevanju zahtev po zastopanosti slovenske manjšine v parlamentu so med drugim opozorili tudi na dejstvo, "da ima italijanska manjšina v Sloveniji svojega zajamčenega poslanca v sicer veliko manjšem parlamentu".

Predstavniki manjšine so tudi izpostavili, da se položaj slovenske manjšine v Italiji razlikuje od razmer na Južnem Tirolskem in v Dolini Aoste, kjer sta tamkajšnji narodnosti večina na naselitvenem ozemlju, Slovenci pa le v nekaj manjših občinah.



"Zato je potrebno, ob ustrezni politični volji, najti način, kako slovenski manjšini omogočiti zastopanost v parlamentu, skladno z ustavnim določilom, ki organom republike nalaga dolžnost, da odpravi zapreke na poti dejanske enakopravnosti," so se zavzeli.

Kot poudarjajo v SSk, je uresničitev zahteve slovenske manjšine le "problem politične volje in pripravljenosti strank, da spoštujejo zaščitni zakon in razsodbe ustavnega sodišča, po katerih je sporen volilni sistem, ki ne ščiti manjšin".

Kot pojasnjujejo, so bili včeraj v senatu deležni določene naklonjenosti. "Pomisleke je imel le predstavnik Ljudstva svobode, za katerega manjšina v parlamentu nima dovolj podpore, da bi ji ugodili sedaj," pojasnjujejo v SSk in napovedujejo konstruktivno sodelovanje pri sprejemanju nove volilne zakonodaje v Italiji.