Revija Reporter
Slovenija

Toš pisal Mussomeliju: Z vmešavanjem v slovenske notranje zadeve žalite dostojanstvo zavednih državljanov

STA

18. jan. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Klub slovenskih veleposlanikov je v odprtem pismu ameriškemu veleposlaniku v Sloveniji Josephu Mussomeliju očital, da se vmešava v slovenske notranje zadeve in žali dostojanstvo vseh zavednih slovenskih državljanov, poroča časnik Večer na svoji spletni strani.

"Vseeno je, katera politična opcija v Sloveniji vam je bližja, toda ob tem nimate nikakršnega pooblastila za svoj politični aktivizem," Mussomelija opozarja predsednik kluba, ki združuje nekdanje slovenske veleposlanike, Peter Toš.

"Pred približno letom dni vas je moral takratni predsednik Republike Slovenije Danilo Türk javno opozoriti, da vaše vmešavanje v politične, povolilne zadeve naše države nikakor ni skladno z vlogo veleposlanika v tuji državi. Opažamo, da z nedostojnim vmešavanjem v slovenske notranje politične zadeve, ob molku tistih, ki bi morali skrbeti za ohranjanje suverenosti naše države, nadaljujete," piše Toš in dodaja, da se njihovi oceni Mussomelijevega "nesprejemljivega delovanja pridružujejo tudi mnogi vaši kolegi, tuji veleposlaniki v naši državi".

"V Sloveniji predstavljate državo, ki jo Slovenci visoko cenimo kot steber demokracije in svobode. Žal, vaše politično delovanje v naši državi teh sijajnih lastnosti ne potrjuje," je še zapisal Toš.

"Vaše zavzemanje za reševanje posameznih političnih vprašanj zato žali dostojanstvo vseh zavednih državljanov kot edinih nosilcev oblasti v Republiki Sloveniji," je še dodal, hkrati pa napovedal tudi, da bodo od "pristojnih organov zahtevali ostrejše ukrepanje", če ne bo upošteval njihovih opozoril.

Mussomeli je sicer v zadnjih dneh znova nekajkrat komentiral razmere v Sloveniji. V torek je po srečanju s podpredsednico DZ Romano Tomc iz SDS po poročanju Dela izjavil, da se mora Slovenija izogniti predčasnim volitvam, saj da z njimi ne bi rešili ničesar.

Po polurnem pogovoru je dejal, da sogovornici ni svetoval, kaj naj po obremenilnih ugotovitvah Komisije za preprečevanje korupcije storita premier Janez Janša in opozicijski voditelj PS Zoran Janković. Prav tako se ni opredelil do možnosti tehnične vlade ali menjave mandatarja. Je pa odkrito odsvetoval predčasne volitve, češ da bi škodile gospodarskemu okrevanju, je poročalo Delo.

Mussomeli je še ocenil, da je korupcije v ZDA sicer več kot v Sloveniji, a jo tudi bolje preganjajo. "Bil bi čudež, če bi vaše pravosodje končalo kak postopek, preden umrem čez 20 let," je bil v svojem slogu piker veleposlanik.

Dan prej je tudi za Finance komentiral ugotovitve protikorupcijske komisije glede Janše in Jankovića. Označil jih je za "resne obtožbe" in da so ljudje lahko upravičeno zaskrbljeni v zvezi s tem. Hkrati pa je pozval proti "kakršnemukoli zavlačevanju z reformami".

"Voditelji Slovenije - vsi voditelji - bi morali resno pretehtati svoja prihodnja dejanja in skrbno premisliti, kaj je v interesu te države in njenih ljudi. Kaj naj voditelji, ki resnično želijo najboljše svojemu narodu, naredijo v takih okoliščinah? Kako lahko najbolje zavarujejo in spodbujajo blaginjo v državi? Odgovori na ta vprašanja že po svoji naravi niso lahki. To so težka in zapletena vprašanja - in zahtevala bodo modrost in pogum," je še dejal Mussomeli za torkovo izdajo Financ.