Stanje v slovenskem bančnem sistemu je resno
17. jul. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Odbor DZ za finance in monetarno politiko se je na zaprti seji včeraj seznanil s stanjem v slovenskem bančnem sistemu. Predsednik odbora Andrej Šircelj (SDS) je po seji ocenil, da je stanje v bančnem sistemu resno, podrobnosti pa ni želel razkriti.
Šircelj je izpostavil, da bodo morale ustrezne institucije, ki so zato poklicane, sprejeti ustrezne sklepe za sanacijo bančnega sistema. Obravnavali so predvsem t.i. slabe terjatve in možnosti za njihovo reševanje. "Možnosti so različne. Ena od možnosti je, da se slabe terjatve prenesejo na neko novo institucijo," je dejal Šircelj.
Dobili so podatke o slabih terjatvah in o bančnem sistemu ter o različnih terjatvah, ki izhajajo iz različnih metodologij. Koliko naj bi bilo vseh slabih terjatev v celotnem bančnem sistemu, Šircelj ni povedal. Kot je pojasnil, različne metodologije pokažejo različne terjatve.
Članom odbora so razmere v slovenskem bančnem sistemu predstavili minister za finance Janez Šušteršič, guverner Banke Slovenije Marko Kranjec in direktor Združenja bank Slovenije France Arhar.
Odbor bo v nadaljevanju odločal, kakšna naj bi bila nova oblika upravljanja z državnimi naložbami. Odločal bo, kako združiti vladni predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu in predlog zakona o upravljanju kapitalskih naložb države, ki ga je vložila Pozitivna Slovenija.
Vlada predvideva, da bi se bilance bank v državni lasti sanirale skozi mehanizem znotraj načrtovanega Slovenskega državnega holdinga, pri čemer bi se na posebno družbo prenesle slabe terjatve in spremljajoča zavarovanja. Pred tem je treba ugotoviti obseg slabih terjatev v bančnem sistemu.
Doslej je bil opravljen skrbni pregled v največji slovenski banki, Novi Ljubljanski banki (NLB). Pokazal je, da je najslabših ali t.i. rdečih terjatev v banki za približno 1,5 milijarde evrov, je po četrtkovi seji vlade povedal Šušteršič.
Za tretjino so bile rezervacije že oblikovane, za tretjino pa jih je po mnenju izvajalcev skrbnega pregleda možno unovčiti iz zavarovanj, vezanih na posojila. Tako bi NLB do konca leta 2013 potrebovala do največ 500 milijonov evrov dodatnega kapitala, je takrat pojasnil minister.
Šušteršič je dejal, da v drugi največji slovenski banki, Novi Kreditni banki Maribor, skrbni pregled že poteka na podoben način, izvedli pa naj bi ga tudi v Abanki Vipa. Minister v četrtek sicer ni želel tvegati ocene obsega slabih terjatev za celotni bančni sistem.
V Banki Slovenije so za STA v četrtek potrdili, da je znesek terjatev v zamudi nad 90 dni aprila znašal 6,598 milijarde evrov, delež tovrstnih terjatev v celotnih razvrščenih terjatvah pa je dosegel 13 odstotkov. "Ta podatek se navaja v bruto znesku, ne zmanjšanje za že oblikovane oslabitve bank," so zapisali.
Direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Boštjan Vasle je na sredini novinarski konferenci povedal, da postaja bančni sistem v zadnjih mesecih čedalje bolj omejujoč dejavnik morebitnega nadaljnjega okrevanja. Dejal je, da je obseg slabih terjatev v prvem letošnjem četrtletju dosegel približno šest milijard evrov.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke