Revija Reporter
Slovenija

Sodni udarec za Klemenčiča zaradi poročila KPK o Janševem premoženju

11. jun. 2014 15:23 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vrhovno sodišče RS je v celoti razveljavilo sodbo, s katerim je Upravno sodišče v Celju potrdilo sporno poročilo KPK o premoženjskem stanju predsednika SDS Janeza Janše.

"Sodba Vrhovnega sodišča je velika klofuta KPK in vsem tistim, ki so na podlagi poročila KPK ukrepali," je odločitev sodišča za Radio Ognjišče komentiral Janša.

Sodbo lahko preberete na TEJ POVEZAVI.

Zaušnica upravnemu sodišču

Vrhovno sodišče je ugodilo pritožbi Janeza Janše zoper sodbo upravnega sodišča, ki je lani »požegnalo« zaključno poročilo Komisije za preprečevanja korupcije, v katerem je slednja pri Janezu Janši  ugotovila, da se mu je v nadzorovanem obdobju premoženje nesorazmerno povečalo za najmanj 210 tisoč evrov.

Vrhovni sodniki (upravnega oddelka) vrhovnega sodišča v senatu predsednice Martine Lippai, Brigite Domjan Pavlin in Petra Goloba so raztrgali sodbo upravnega sodišča, s katero je to lani zavrnilo Janševo tožbo zoper zaključno poročilo KPK. V tožbi je nekdanji premier navedel, da so mu bile pri postopku na KPK in izdanem zaključnem poročilu kršene ustavne pravice enakega varstva pravic in do pravnega sredstva. Kot je zdaj ugotovilo vrhovno sodišče, se tedaj upravno sodišče v senatu sodnic Melite Ambrož, Jasne Šegan (ta je predsednica upravnega sodišča) in Mire Dobravec Jalen do ključnih Janševih tožbenih navedb sploh ni konkretno opredelilo, »njegova pavšalna ocena, da je bil ves postopek pravilen in da zato do kršitve ustavnih pravic ni prišlo, pa ne ustreza standardu obrazložene sodne odločbe, ki mora biti dosežen, da je tudi dejansko spoštovana pravica do poštenega sojenja in s  tem pravica do enakega varstva pravic po 22. členu ustave«. Ustrezna obrazložitev (ki je Ambroževa, Šeganova in Jalenova sploh niso zapisale) je sicer tudi pogoj za preizkus zakonitosti, pravilnosti in razumnosti sprejete odločitve.

Ker prave obrazložitve ni, vrhovno sodišče sploh ni moglo preizkusiti, ali je sodba upravnega sodišča utemeljena, zato jo je razveljavilo in zadevo poslalo na upravno sodišče v ponovno odločanje, da opravi nov postopek. V tem novem postopku se bo moralo upravno sodišče konkretno in jasno opredeliti do pomembnih tožbenih ugovorov ter jasno obrazložiti, ali in kje je pravna podlaga za sprejetje, izdajo in objavo zaključnega poročila KPK, glede na njegovo obliko in vsebino. Na novo bo moralo ugotoviti, ali je bilo s poročilom poseženo v tožnikove ustavne pravice in na tej podlagi odločiti. Poznavalci pravijo, da so omenjene sodnice upravnega sodišča zdaj doživele hladen tuš, ker so bile »ustrezno« izbrane pa od njih lani niti niso pričakovali kakšne drugačne sodbe, kot tiste Janši v škodo.