SLS: Imenovanje Goloba v pogajalsko skupino o slabi banki politizacija problema
14. nov. 2012 7:13 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc je razočaran nad potekom pogajanj o zakonu o slabi banki. Stališča sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije so povsem identična stališčem opozicijskih strank, je dejal. Ocenil je še, da je vključitev Marka Goloba v pogajalsko skupino dokaz politizacije problema.
"V koaliciji smo že neštetokrat razložili, zakaj se nismo odločili za koncept postopnih državnih dokapitalizacij, kot predlaga sindikat. Pretekle izkušnje so nas izučile, da je usmerjanje državnega denarja v banke brez pravega nadzora nad porabo teh sredstev povsem neučinkovito in nikakor ne odpravlja kreditnega krča," je v današnjem sporočilu za javnost poudaril Prevc.
Ob tem je izrazil obžalovanje, da se politika že več mesecev vrti okoli enega in istega vprašanja - torej, kateri koncept reševanja bančnih težav je primernejši. V tej luči se je vprašal, ali dolgoletno nakazovanje denarja državljanov v slovenske banke "resnično ni pustilo dovolj grenke izkušnje". Dokapitalizacija je namreč po njegovih besedah edina alternativa, ki jo ponujajo nasprotniki zakona.
"Zdaj smo v SLS še nekoliko bolj prepričani, da sindikat zgolj nadaljuje aktivnosti, ki niso uspele državnemu svetu in opozicijskim poslancem," je prepričan Prevc, ki ocenjuje, da se bo iz ozadja očitno naredilo vse, da zakon ne bo sprejet.
Po njegovem mnenju ne gre spregledati niti dejstva, da bi padec zakona povzročil, da bi "kreditne mape stomilijonskih kreditov, ki so glavna utež današnjih bančnih bilanc, ostale zaprte in v domeni bank samih". Težko je verjeti, da bodo banke same priznale svoje napake iz preteklosti, kaj šele iskale odgovornost posameznikov, je opozoril.
"S takšnim načinom dela se v SLS ne moremo strinjati, zato pričakujemo, da bo posebna agencija, ustanovljena z zakonom o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, pregledala vse slabe kredite v državnih bankah, s pomočjo državnih poroštev pa najbolj kritične tudi izločila," je izpostavil.
"Gre za banke, ki so v delni ali celo večinski lasti državljank in državljanov in ti si zaslužijo vedeti, kam je šel njihov denar, kot tudi, kam gredo novi državni milijoni," je dodal.
Sicer pa je predstavnik SLS ocenil še, da je vključitev nekdanjega člana uprave Agencije RS za upravljanje kapitalskih naložb države (AUKN) Marka Goloba v pogajalsko skupino o zakonu jasen signal, da so se izhodišča zaostrila in da prave volje za dosego dogovora s strani sindikata ni.
"Človek, ki je svoje sposobnosti pokazal z neuspešnim vodenjem AUKN, ki je več mesecev zavajal javnost z napačnimi informacijami, nekatere so bile tudi zaupne narave, predvsem pa povsem odkrito politično nastopal na medijski sceni, pač ne more biti reprezentativni pogajalec nekega sindikata, s katerim do pred nekaj dnevi ni imel nič," je menil in dodal, da gre za zelo neokusno potezo ter odkrito blokovsko politizacijo problema.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke