Revija Reporter
Slovenija

Janša lahko računa na 52 glasov - podpirajo ga SDS, DLGV, DeSUS, NSi in manjšini

STA

28. jan. 2012 11:14 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V poslanskih skupinah DeSUS, SLS in NSi ter v poslanski skupini narodnih skupnosti napovedujejo podporo kandidatu za mandatarja Janezu Janši. Svoja stališča pravkar predstavljajo še druge poslanske skupine, pred glasovanjem pa je predvidenih še okoli šest ur razprave. Prihodnjo koalicijo v kriznih časih po oceni poslanskih skupin čaka težko delo.

Po besedah vodje poslanske skupine DeSUS Karla Erjavca je njihova stranka odgovorna, zato je najprej sledila predlogu predsednika republike Danila Türka, vendar pa njegov kandidat ni dobil zadostne podpore. Da bi se izognili predčasnim volitvam, ki bi bile po njegovi oceni "katastrofa za državo", so podprli koalicijo za izhod iz krize. Napovedal je podporo vseh poslancev DeSUS kandidatu za mandatarja, ocenjuje pa, da prihodnjo koalicijo čaka zelo težko delo.

Povedal je tudi, da je DeSUS s svojim vstopom v koalicijo za izhod iz krize pokazala tudi svojo odgovornost do upokojencev. "Slovenija v tem trenutku potrebuje akcijo, ukrepe in vse tisto, kar prinaša nova delovna mesta," je dejal in pojasnil, da bo to tako naloga vlade kot socialnih partnerjev. DeSUS je v koalicijskih pogajanjih po njegovi oceni dosegel svoje cilje, ponovno pa se je Erjavec zavzel, da koalicija v prihodnje ne bi odpirala ideoloških tem.
 
Tudi namestnik vodje poslanske skupine, sicer pa predsednik SLS, Radovan Žerjav je napovedal glasovanje za mandatarskega kandidata Janšo. Slovenija si po njegovih besedah ne zasluži bridke prihodnosti, kakršno so doživele nekatere evropske države, pač pa priložnost, da "se vrne na pot konkurenčne in uspešne države".
 
Kot je poudaril predsednik SLS, Slovenija potrebuje resno in odgovorno koalicijo, ki bo naredila vse, da se država izkoplje tako iz finančne in gospodarske krize kot tudi iz krize vrednot. Ob tem je Žerjav ocenil, da bo SLS lahko v koaliciji, ki ima skoraj 600.000 glasov podpore in tako absolutno večino glasov udeležencev volitev, uresničevala tudi program stranke.
 
Poslanka in predsednica NSi Ljudmila Novak je poudarila, da je v teh časih sicer lažje biti v opoziciji kot vladi, ki obljublja nepriljubljene ukrepe. Koalicija bo pred zahtevno nalogo tako zaradi heterogenosti strank kot tudi zaradi heterogenosti politikov. Zato bo moral bodoči mandatar "držati vajeti trdno v rokah". Janši je pripisala odločnost, izkušnje, poznavanje rešitev in trdno voljo, da državo popelje iz krize, zato ga bodo v NSi podprli.
 
Predsednica NSi se sicer zaveda, da bo koalicija v skušnjavi, da bi vztrajala le pri svojih rešitvah. Prav tako pa bo v skušnjavi opozicija, saj bo morala po zmagi na volitvah sprejeti vlogo poraženca. Vendarle pa Novakova predlaga strankam, da v kriznih časih združijo moči. Ob tem je še zatrdila, da NSi ne sproža ideološkega boja in da imajo mediji, ki posredujejo besede politikov, veliko odgovornost za stanje duha v družbi.
 
Poslanec Roberto Battelli je imenu poslanske skupine madžarske in italijanske narodne skupnosti poudaril, da se je želja dveh poslancev po trdni koaliciji in vztrajanje, da ne bosta predstavljala jezička na tehtnici, izkazala za razumno. "Sedaj kaže, da bo ta pogoj izpolnjen," je povedal.
 
Spomnil je tudi na sporazum, ki sta ga oba poslanca manjšin s koalicijo petih strank podpisala pred dnevi. Ta sporazum, ki med drugim predvideva tudi zakon s področja manjšin, po njegovih besedah predstavlja pomemben prispevek za narodne skupnosti in za demokracijo. Zato bosta Battelli in Laszlo Göncz kandidaturo Janše podprla, ob tem pa Battelli napoveduje, da vlado čaka trdno in odgovorno delo.
 
Janša lahko ob koncu razprave o njegovi kandidaturi, ki bo predvidoma trajala še okoli šest ur, lahko računa na 52 poslanskih glasov. DZ bo danes tudi ustanovil svoja delovna telesa in odločal o treh zakonih za stabilizacijo javnih financ.