"Three-three-whiskey-tango-kilo-three-nine-three-two ... ," so se glasila zadnja navodila poveljnika, ki kleče pred zemljevidom nagovarja podrejene častnike iz Albanije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Litve, Nemčije, Severne Makedonije in Slovenije. Nato se je kolona 19 vojaških vozil večnacionalne motorizirane čete odpravila iz svoje šotorske baze pri Slunju na taktično urjenje pred glavnim delom vaje Takojšnji odgovor '19 (Immediate Response '19).
Namen sredine vaje je bil poenotenje komunikacijskih in taktičnih postopkov ter priprava posameznih elementov znotraj venacionalne čete za sklepni del vaje. Dan D bo 29. maja, ko se bodo enote večnacionalnega bataljona premikale iz Slunja do madžarskega Kaposvara. Na Madžarskem bo njihova naloga zavarovanje logistične vojaške baze.
Na začetku konvoja, približno sto metrov pred ostalimi, sta vozila dva oklepnika patria hrvaške vojske, ki sta kolono vojaških vozil vodila na več deset kilometrov dolgo pot skozi največji hrvaški vojaški poligon Eugena Kvaternika. Za patriami je bila vrsta nebojnih lahkih terenskih vojaških vozil, z medsebojnim razmikom od 30 do 50 metrov, med katerimi so bila večinoma kolesna vozila landrover ter humwee, ki je znan po svoji civilni različici hummer.
Na koncu kolone je bila udarna ognjena moč konvoja - posadke štirih slovenskih kolesnih oklepnikov valuk iz 74. pehotne brigade. "Slovenski vojaki imamo dobra vozila in dobro oborožitev, da lahko varujemo del kolone, ki ni oborožen. Glede na oborožitev smo med močnejšimi v koloni," je za STA pojasnil poveljnik slovenske skupine vojakov v večnacionalni četi poročnik Amadej Petelinšek.
Na koncu kolone je bilo tudi največ prahu, ki so ga ob zmernem vetru dvigala močna vojaška vozila na razgibanem makadamu. Zaradi prahu so nekateri poveljniki vozil med opazovanjem nosili zaščitne maske proti prahu, ki je prekril njihove uniforme. Pot je vijugala skozi zeleno pokrajina, ki se zdi bolj primerna za izletnike kot pa za vojaški poligon, velik približno 240 kvadratnih kilometrov. Kolona se je občasno ustavila zaradi domnevnih incidentov. Med postanki so vojaki izstopili iz vozil varovali kolono. Po nekaj minutah se je vožnja nadaljevala. Urjenje je potekalo brez težav.
Slovenski vojaki so v vojaški koloni prispeli na Hrvaško prejšnji torek preko mejnega prehoda Gruškovje in potem nadaljevali proti Slunju, ki leži približno 50 kilometrov jugovzhodno od Karlovca. V koloni 36 vojaških vozil je bilo 135 pripadnikov in pripadnic SV. Že vstop na Hrvaško je bil del vaje, je za STA povedal vodja slovenskega kontingenta major Peter Jazbinšek. Vaje so se udeležili tudi pripadniki voda za uničevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev, na območju Zadra pa so delovali tudi pripadniki 430. mornariškega diviziona.
Jazbinšek je pojasnil, da so bile izkušnje iz prve faze integracijskega urjenja, ko so zaradi združevanja na Hrvaško prihajale enote iz različnih držav, izjemno pozitivne. Naloge so bile realne in v sodelovanju z zavezniki so se premestili s slovenskega ozemlja na Hrvaško. Ob tem so bili določeni administrativni in logistični izzivi ter kopica zadev, ki jih je bilo treba postoriti za uspešno integracijo v večnacionalno enoto, je dejal.
Udeleženci vaje iz drugih držav v pogovorih za STA niso skrivali zadovoljstva zaradi visoke ravni sodelovanja s slovenskimi kolegi. Izpostavljali so zanesljivost in izurjenost slovenskih fantov in deklet. Posebej so bili zadovoljni pripadniki črnogorske vojske, ki so bili sestavni del slovenske enote. Tudi pripadniki vojske BiH, ki niso del zavezništva, so izjemno dobro ocenili sodelovanje s slovenskim vojaki.
Potek druge faze vaje je v sredo spremljal poveljnik hrvaških kopenskih sil brigadni general Siniša Jurković, ki je med drugim izpostavil pomen vaje Takojšnji odgovor tudi v luči praznovanja desete obletnice hrvaškega članstva v zvezi Nato.
Ocenil je, da je v fazi integracije prostor za izboljšave, kar vidi kot dodatno motivacijo udeležencev za uspešno izvajanje sklepnega dela vaje. Ko gre za sodelovanje s Slovenijo, je za STA izpostavil, da dobro sodelovanje med slovensko in hrvaško vojsko poteka že leta. Pričakuje, da se bo partnerstvo krepilo tudi v prihodnje, da bi "pokazali, kako sta vojski občutno močnejši, ko delujeta skupaj".
Sledil bo tudi glavni del vaje in združeni premik večnacionalnega bataljona, ko se bodo prihodnji teden s stotinami vozil napotili na Madžarsko. Po opravljenih nalogah v Kaposvaru, se bodo slovenski vojaki predvidoma 7. junija preko Slunja vrnili domov, je napovedal Jazbinšek.
Na največji regionalni vaji, ki poteka pod poveljstvom ZDA, Hrvaške in Slovenije, je zbranih 4500 vojakov iz 15 držav. Angažiranih je 60 letal in 36 helikopterjev ter 800 različnih vojaških vozil. Želijo si doseči raven usposobljenosti za hiter in neoviran premik sil in opreme čez ozemlja več držav, ker sta, kot izpostavljajo, hitrost in učinkovitost delovanja ključni za ohranitev varnosti.
Slovenski vojaki na največji regionalni vaji na Hrvaškem
25. maj. 2019 6:00
Na Hrvaškem se te dni na največji regionalni vojaški vaji usposablja več tisoč vojakov. Vaje zveze Nato Takojšnji odgovor '19, ki med 10. majem in 10. junijem poteka tudi v Sloveniji in Madžarskem, se udeležuje tudi 135 pripadnikov slovenske vojske s 36 vojaškimi vozili. Del urjenja na vojaškem poligonu pri Slunju so si ogledali tudi novinarji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke