Slavko Bobovnik kot varuh reda in ideologije
19. jul. 2012 6:04 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


»Hvala Erik«, so bile besede s katerim je le po postavi velik voditel Odmevov Slavko Bobovnik pred časom končal pogovor z »no name« strokovnjakom za bližnji vzhod, srednji vzhod, Afriko »i šire« Erikom Valenčičem na Odmevih. Erik sicer ni povedal nič novega, v ušesih je ostal predvsem njegov simpatični primorski urbani dialekt, ki menda vznemirja tudi nekatere kolegice.
Tudi Sašo Šavel, ki ga je kot urednica taistega večera spustila še v Knjiga mene briga, kjer je sicer pozabil govoriti o knjigi, ki so jo predstavljali. V treh minutah pa je povedal vse o Afriki in Aziji, kar BBC ni znal v 70 letih.
To je fant, brez vsakih televizijskih izkušenj, ki ga je urednica propadajočega informativnega programa Televizije Slovenija Ksenija Horvat Petrovčič na vso silo poslala delat dokumentarec v Sirijo, da bi zraven pisal še za Mladino, ki bojda nima denarja za taka potovanja. Gre za tesnega družinskega prijatelja nje in njenega moža.
A dokler Erik potuje in razmetava z denarjem, ki je njegov ali last zasebnih podjetij, kot je Mladina, nas to ne briga. Ko pa Ksenija Horvat na javni televiziji za javen denar nagrajuje nekega fantiča samo zato, ker je njen prijatelj – potem pa to ni več lepo in niti romantično. Ekskurzijo v Sirijo - mimogrede TVS ima tam v bližini odlično reporterko Karmen Švegelj - naj bi potem plačala sama. A je ni. Plačali so jo plačniki RTV prispevka – se pravi davkoplačevalci. Seveda gre za sum korupcije pred katerim si bo direktor TV Slovenija Lombergar zatisnil obe očesi, pa še kaj drugega za vsak primer.
Si pa bomo zapomnili unikum v razvoju (oz. propadu) javnega RTV medija, ko na najbolj zahtevne terene v tujino pošiljajo popolnega zelenca. Človeka, ki nima za sabo niti ene daljše reportaže so čez noč – iz ideološko zasebnih potreb – razglasili za strokovnjaka. Na splošno ogorčenje sodelavcev v zunanji, mu je urednica informativnega programa Ksenija uredila več mesečno pogodbo »da se bo uveljavil, nato bodo ugotovili, da je super in mu uredili redno službo na RTV«.
Ker pa še nihče ne ve, da je super, je bil za namen, da bi tega neznanca vsaj malo televizijsko spoznali v enem dnevu v kar dveh oddajah na prvem programu. Najprej v Odmevih, kjer je Erik povedal vse, kar ve o Siriji. Zapomnil sem si predvsem to, da je pri belem dnevu kar tako prečkal mejo iz Turčije se mu je Slavko Bobovnik s kilometrino blizu 40 let na TV zahvalili kolegialno: »Hvala Erik« in se tako postavil v vrsto klečeplazcev sedanje urednice, čeprav točno ve, kam vodijo smeri sedanjega programskega vodenja in bi kot programski svetnik RTV lahko marsikaj storil.
Pa ne stori. Je varuh reda in ideologije. Na RTV še vedno Odmeva prizor iz afere patria, ko je zagrozil, da bo šel domov, se pravi, da bo zapustil Odmeve, če se v prispevku kot vpletenega v afero Patria problematizira tudi Draga Kosa. Kako globoko je bil Kos vpleten, se je kmalu pokazalo, a se Bobovnik za svoje nepooblaščene posege v novinarsko avtonomijo nikoli ni opravičil. Pa to je le eden njegovih dosegov krčenja novinarske avtonomije. Drugi, povsem beden je bil lani, ko se je izpostavil in pristransko vodil soočenja o pokojninski reformi v korist vlade, ne da bi povedal za novinarsko kredibilnost bistven podatek; da je namreč takratni minister za delo Svetlik zaposlil njegovega sina, ki je med drugim tudi sodeloval v propagandi za pokojninsko reformo. Ja, Slavko Bobovnik.
Zahvala Eriku pa je bila prezgodnja, čez kake pol ure nas je znova presenetil s svojo prezenco, ko je v oddaji Knjiga mene briga, promocijo za neko knjigo izkoristil za vehementno samohvalo. »To je en kotel…. Ne veš kaj boš na koncu pojedel«, je Erik Valenčič unikatno analiziral srednji vzhod.
Poročanje BBC o krvavih diamantih afriškega voditelja za nekatere manekenke je poimenoval za soup opero najnižje vrste. Gremo namesto humanitarne pomoči na vojna območja metat manekenke, je zaključil Erik. » S padali, da ne bo pomote!«, je zaključil svojo kritiko BBC, ki mu, kot sam misli, ne seže niti do čevljev. Ti so bili tudi med najbolj zanimivimi deli njegove reportaže iz Sirije. Ob pomoči režiserja Mašere. V prej omenjeni oddaji je sodelovala tudi urednice Globusa Polona Fijavž. »11. september ni nikakršna prelomnica za kar smo jo imeli«, so bile njene besede. Tako vehementno je urednica Polona zavrnila teroristični napad na ZDA na smetišče zgodovine.
»Napaka je nemoč analize…«, je nekje na sredi svojega večera dodal Erik. In tu je imel še kako prav. Nezmožnost analize in beg pred njo, je Ksenijo Horvat in njeno bližnjevzhodno četico potisnil v obup. Po potrošenih 4 milijonih za prenovo informativnega programa, ki je sprožila še dodaten padec gledanosti na strašljiv in komaj zaznaven nivo, si očitno politični azil išče v Siriji. Samo še ni jasno na kateri strani.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke