Revija Reporter
Slovenija

Sindikati proti odpuščanjem v javnem sektorju

STA

4. okt. 2012 11:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Sekretar Sindikata državnih organov Slovenije Drago Ščernjavič ministra za zunanje zadeve Karla Erjavca sprašuje, kdo bi opravljal naloge in funkcije odpuščenih delavcev v javnem sektorju. Da odpuščanja niso pravi izhod iz krize, meni tudi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, ki se sprašuje, v katerem svetu živi minister Erjavec.

Pred današnjo proračunsko sejo vlade je namreč minister Erjavec ocenil, da je zmanjševanje števila javnih uslužbencev realnost, z realnostjo v državi pa se morajo soočiti tudi sindikati. Po mnenju glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimirja Štruklja, pa se minister ne more izogniti odgovornosti, ki je pripeljala do sedanje situacije.

Kot je ob robu novinarske konference pred svetovnim dnevom učiteljem za STA pojasnil Štrukelj, je vlada letos, kljub tako rekoč popolnemu nasprotovanju stroke in socialnih partnerjev, odsvetovala znižanje davka na dobiček in dohodnine. To je samo letos iz proračuna po njegovih besedah odneslo 200 milijonov evrov.

"To pomeni, da je vlada popolnoma odgovorna za situacijo, v katero nas je pripeljala in jo zdaj rešuje tako, da bo na cesto metala učiteljice in učitelje," opozarja Štrukelj. Prepričan je, da od tega nihče ne bo imel nič in da iz tega ne bo nastalo nobeno delovno mesto. Bo pa poglobilo recesijo v naši državi, ki se že od februarja poglablja, je poudaril Štrukelj.

"To je politično floskularna izjava, začinjena z demagogijo," pa se je na Erjavčevo izjavo za STA odzval Ščernjavič. Erjavec bi po njegovem mnenju namreč imel drugačno stališče, če bi objektivno poznal zadeve. Ščernjavič namreč pravi, da je po podatkih ene od mednarodnih primerjav med državami članicam evroobmočja Slovenija kadrovsko podhranjena, kar se tiče zaposlenih v javnem sektorju. "To je realnost", poudarja.

Ob tem postavlja ministru vprašanje, kdo bi opravljal naloge in funkcije odpuščenih delavcev v javnem sektorju. "Ali bo potem zahteval analizo predpisov in postopkov, ki jih zaposleni opravljali v državni upravi oz. drugih delih javnega sektorja," se sprašuje Ščernjavič.

Je pa res da je finančna situacija v Sloveniji izredno težka, se strinja Ščernjavič. Vendar pa po njegovih besedah minister ne pove, kje so v Sloveniji še možnosti, da bi se prihodkovna stran proračuna povečala.