Revija Reporter
Slovenija

Se bodo Virantovi pustili premamiti v koalicijo Bratuškove?

STA

13. mar. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Za nastajajočo levosredinsko koalicijo bo danes padla ena ključnih odločitev. Popoldan bo o vstopu v koalicijo odločala še DL in tako sklenila, ali bo Slovenija dobila večinsko vlado, ali pa bodo PS, SD in DeSUS poskušale oblikovati manjšinsko vlado. Zadnjo besedo bo zvečer rekel svet PS, ki bo odločal o predlogu dogovora o sodelovanju v vladi.

Za sodelovanje v novi vladi so se že odločili v DeSUS, kjer so tudi parafirali koalicijsko pogodbo, in v SD. O podpori koalicijski pogodbi bo predsedstvo te stranke odločalo predvidoma danes popoldne.

Največja uganka pa je zadnje dni prav DL. Predsednik DL Gregor Virant je mandatarki Alenki Bratušek pred dnevi v pismu poslal zahteve za vstop v koalicijo. Po poročanju medijev je med drugim zahteval, da mora Bratuškova odstopiti, če se izkaže, da je njena magistrska naloga plagiat, ter da področje energetike ostane pod ministrstvom za infrastrukturo in prostor.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je v torek zagotovil, da bo Virant odgovor še isti dan dobil v pisni obliki in bo lahko šel z njim tudi na današnjo sejo sveta stranke DL.

Glas za vstop v vlado je v sredo že napovedal vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj, hkrati pa meni, da bodo glasovali enotno. Podpredsednik stranke Janez Šušteršič medtem še vedno meni, da je premalo razumevanja za pomembne projekte z njegovega področja, torej za slabo banko, državni holding in privatizacijo.

Bratuškova naj bi po nekaterih informacijah sicer pripravljala tudi "plan B". Kot kaže, bi tudi v primeru, da DL v vlado ne bo šla, poskušala sestaviti manjšinsko vlado.

Predsedniki oziroma vodje strank morebitne nove koalicije so glavne programske usmeritve za zaprtimi vrati uskladili prejšnji teden. Znano je le, da dogovor o sodelovanju, kot so ga poimenovali, obsega 12 prioritet. Med njimi sta tudi upravljanje državnega premoženja in sanacija bank. Intenzivni pogovori so sicer potekali vse do danes, predvsem o razdelitvi ministrstev in samih ministrskih kandidatih.