Revija Reporter
Slovenija

Virant in Erjavec: Vrnitev Jankovića na čelo PS bi pomenila konec koalicije

STA

11. jul. 2013 9:35 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vrnitev Zorana Jankovića na čelo PS bi skoraj zanesljivo pomenila konec koalicije, konec vlade in najbrž povečano nevarnost prihoda evropske trojke, je pred sejo vlade dejal prvak DL Gregor Virant. Svet PS je namreč v sredo sklenil, da bo kongres stranke jeseni. Da bi Jankovićeva izvolitev pomenila težave v koaliciji, ocenjuje tudi Karl Erjavec.

Janković sicer še ni povedal, ali bo na volilnem kongresu vnovič kandidiral za predsednika stranke, ki jo je uspešno popeljal v državni zbor. Pred meseci je namreč odstopil z mesta predsednika stranke po očitkih protikorupcijske komisije, svet stranke pa je za začasno vodenje PS pooblastil sedanjo predsednico vlade Alenko Bratušek.

Ta je v enem od intervjujev že napovedala, da se bo v primeru vnovične Jankovićeve kandidature umaknila. Če bo Janković vnovič kandidiral, pa mu je pred današnjo sejo vlade podporo že napovedal državni sekretar v kabinetu premierke Gašpar Gašpar Mišič.

A Virant je po današnji seji vlade vnovič spomnil, da je DL koalicijsko pogodbo podpisala z Alenko Bratušek, njihov pogoj pa je bil, da se Janković umakne iz državne politike. Sprememba tega bi po njegovih besedah pomenila tako veliko spremembo okoliščin, da bi bilo koalicijskega sodelovanja konec, saj bi "podlaga za koalicijsko pogodbo s tem propadla". To bi, kot je dodal, pomenilo konec dela vlade, prineslo predčasne volitve in vse slabe posledice za državo, "ki jih to potegne za sabo".

Da bi vrnitev Jankovića pomenila težave v koaliciji, je menil tudi prvak DeSUS in minister za zunanje zadeve Erjavec. Dejal je sicer, da je težko napovedovati kandidature, gre pa tudi za interno stvar PS. Če pa bi se zgodil takšen scenarij, bi to po njegovih besedah povzročilo težave v delu vlade, saj da si težko "predstavlja, da bi vlado vodil nekdo, ki ni predsednik stranke". Spomnil je tudi na zadržke do Jankovića.

Erjavec je še spomnil, da vse bonitetne hiše opozarjajo, da je politična kriza ključ za poglobitev nestabilnosti. Zato potrebujemo stabilno vlado, z močno politično podporo v državnem zboru, je poudaril Erjavec. Strinja se, da z morebitno politično krizo verjetno ne bi prav hitro dočakali predčasnih volitev, ampak bi upravljanje države verjetno prevzela t. i. trojka preko tehnične vlade. Ko bi se zadeve umirile, pa bi, tako Erjavec, prišlo do predčasnih volitev.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je za STA spomnil, da je bil pogoj njihove stranke za sodelovanje v sedanji koaliciji umik Jankovića z vrha PS, pri tem stališču pa vztrajajo.

Če bo Janković res vnovič pristal na čelu največje vladne stranke, je tako po besedah Hana odgovor na dlani. Sicer pa se v interne zadeve strank ne želi spuščati. Prav tako v SD po njegovih besedah ne želijo vplivati na to, kdo bo kandidiral, pod kakšnimi pogoji in kakšna bo potem usoda stranke, je še poudaril Han. Dodal je, da SD podpira vlado Alenke Bratušek.

Po ocenah Hana je sicer zadnji čas, da se spoštuje poročila protikorupcijske komisije in da se tisti, ki jih poročila bremenijo, umaknejo.

Po mnenju predsednika SD Igorja Lukšiča pa je pomembno, da se največja koalicijska stranka konsolidira in končno izvoli predsednika ali predsednico. Od tega, kdo to bo, je odvisno, ali bo Slovenija šla po poti utrjevanja stabilnosti ali se bo proces destabilizacije spet obnovil, je navedel.

Minister za obrambo iz vrst PS Roman Jakič je povedal, da se bo glede podpore posameznemu kandidatu za predsednika stranke odločil, ko bodo kandidati znani. O tem, ali bi podprl Jankovića, tako ne more govoriti, saj da tudi ne ve, ali bo kandidiral. Na torkovem sestanku namreč po Jakičevih besedah Janković ni rekel, da bo kandidiral, temveč je povedal, da bo do kongresa razmislil o svojih potezah.

DL in DeSUS sta prejšnjo koalicijo pred meseci zapustila prav zaradi očitkov protikorupcijske komisije tedanjemu predsedniku vlade Janezu Janši. Stranki sta, vključno z SD, kot pogoj za vstop v novo koalicijo zahtevali tudi umik Jankovića z vrha PS.

Virant je sicer danes komentiral tudi odstop prvega nadzornika Soda Otmarja Zorna, ki je pri kadrovanju v gospodarstvu opozoril na prevelike vplive interesnih skupin, povezanih z nekaterimi politiki. Virant pravi, da se v kadrovske zadeve v gospodarstvu ne vpleta. Odstopi in informacije, ki prihajajo iz Soda, pa so po njegovih besedah zaskrbljujoči in bo glede tega treba nekaj narediti.

Po njegovem mnenju bi bilo najpametneje, da se čim hitreje pristopi k oblikovanju Slovenskega državnega holdinga in oblikuje skupino nadzornikov, ki bodo v resnici strankarsko neodvisni. To je, ocenjuje, edina rešitev.