Revija Reporter
Slovenija

Se bo Janša danes odzval na dogajanje v koaliciji?

STA

22. jan. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Danes se izteka rok, do katerega DL od premiera Janeza Janše pričakuje odstop ali pa vložitev zaupnice v DZ, sicer bo zapustila koalicijo. Janša za zdaj molči, zato še ni jasno, kako se bo politični položaj razrešil. Je pa Janševa SDS koalicijske partnerice že pozvala, naj, če so nezadovoljne s premierom, v DZ vložijo konstruktivno nezaupnico.

Janša naj bi se po navedbah svojega kabineta na aktualna politična dogajanja predvidoma odzval v začetku tega tedna ob vložitvi pritožbe zoper Komisijo za preprečevanje korupcije na upravno sodišče. Po nekaterih informacijah utegne to storiti danes.

DL pa bo o dokončnih potezah odločala na sredini seji sveta, ravno na dan, ko se bo vlada mudila na delovnem obisku v Notranjsko-kraški regiji. Pričakovati je odstop prvaka DL Gregorja Viranta z mesta predsednika DZ in odstop ministrov stranke, ministra za finance Janeza Šušteršiča ter ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča.

Medtem zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije tako odstop Janše kot odstop ljubljanskega župana Zorana Jankovića pričakujeta tudi DeSUS in SLS. SLS je sicer zaradi sprejemanja reforme trga dela pripravljena ostati v koaliciji do začetka marca. DeSUS Janši ni postavil roka, vendar bo po roku, ki ga je dala DL, zapustil koalicijo. Medtem so v NSi odločitev, ali naj odstopi, prepustili Janši.

Medtem naj bi že potekali pogovori o sestavi nove koalicije, vendar nobena od strank tega ni potrdila. Večina strank je tudi skeptičnih do tega, da bi se lahko poenotile za katerega drugega političnega ali pa tehničnega mandatarja.

Kljub temu so se predsedniki DL, SLS in DeSUS po poročanju nekaterih medijev v ponedeljek popoldne pogovarjali o možnostih za reševanje vladne krize. Sklenili naj bi, da morebitno koalicijsko povezovanje s PS ni mogoče do popolnega umika Zorana Jankovića iz stranke. Ta je namreč mesto predsednika zamrznil.