SDS zbral 40.000 podpisov za referendum o arhivih
19. mar. 2014 19:14 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Stranka SDS je pred današnjim iztekom roka zbrala več kot 40.000 podpisov, potrebnih za zahtevo referenduma o arhivski noveli, ki po njihovem mnenju zapira arhive Udbe. Zbrane podpise bodo pri pristojni službi v državnem zboru vložili predvidoma naslednji teden, so zapisali v strankinem sporočilu za javnost.
Velik odziv ljudi po njihovem mnenju priča, da se zavedajo, da novela zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki jo je predlagala vlada in "sprejela vladna večina v državnem zboru, izenačuje žrtve in njihove rablje ter na perfiden način zapira arhive", so še zapisali v sporočilu. Zakon so sicer poleg koalicije podprli tudi poslanci opozicijske NSi.
Zbrane podpise mora skupaj z zahtevo za razpis referenduma predlagatelj predložiti v DZ v sedmih dneh, to je do 26. marca. Če bo predsednik DZ ugotovil, da je referendumsko vprašanje ustrezno in je podpisov dovolj, bo moral DZ v sedmih dneh, torej do 2. aprila, razpisati referendum.
Pri tem zakon o referendumu in ljudski iniciativi določa, da od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja ne sme preteči manj kakor 30 dni in ne več kakor leto dni. Določitev dneva glasovanja, do katerega preteče več kot 45 dni od dneva razpisa referenduma, pa mora DZ sprejeti z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Slednje torej pomeni, da bi morali (glede na roke) za to, da bi bil referendum izveden skupaj z volitvami v Evropski parlament, ki bodo 25. maja, glasovati vsaj dve tretjini navzočih poslancev.
Po noveli arhivskega zakona, ki jo je DZ potrdil konec januarja, se spreminja način vpogleda v članske mape nekdanjih funkcionarjev katere izmed družbenopolitičnih organizacij. Trenutno ni omejitev pri takšnih vpogledih, po novem pa bo moral uslužbenec arhiva v mapi prekriti občutljive osebne podatke. Če bo raziskovalec želel videti tudi te, se bo moral obrniti po dovoljenje na arhivsko komisijo. Zato nasprotniki novele trdijo, da ta arhive tehnično bolj zapira.
Po drugi strani novela spremembe prinaša pri vpogledu v osebne dosjeje žrtev nekdanjih družbenopolitičnih organizacij, denimo nekdanje Službe državne varnosti (SDV). Trenutno je vpogled v osebni dosje žrtve SDV mogoč le, če ga odobri arhivska komisija, ta pa dostop odobri le, če oseba ni več živa in če je od njene smrti minilo več kot deset let. Po novem pa bo vpogled mogoč v vse dosjeje (tudi še živih oseb), pri čemer bodo občutljivi osebni podatki prekriti. Zato podporniki novele trdijo, da arhive bolj odpira.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke