Revija Reporter
Slovenija

SDS za razrešitev Zvonka Fišerja s funkcije generalnega državnega tožilca

Reporter

31. jan. 2015 14:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanke in poslanci SDS predlagajo razrešitev generalnega državnega tožilca dr. Zvonka Fišerja. V obrazložitvi predloga, poslanega na Državnotožilski svet in na Vlado RS, poudarjajo več dejstev, ki kažejo na nezakonitosti, ki se dogajajo na Vrhovnem državnem tožilstvu. Izpostavljajo predvsem nezakonitosti pri imenovanju Boštjana Škrleca na mesto generalnega direktorja Vrhovnega državnega tožilstva (VDT), ki jih je ugotovilo že Upravno sodišče. Tudi KPK je leta 2012 v osnutku poročila nakazala sum korupcije in nasprotja interesov, zdaj pa je še inšpekcija Ministrstva za pravosodje objavila ugotovitve, ki so v svojem bistvu identične ugotovitvam Upravnega sodišča, argumentirajo svoj predlog v SDS.

Predlog SDS na TEJ POVEZAVI

Izjava SDS:

Poslanke in poslanci SDS v obrazložitvi poudarjajo več dejstev, ki kažejo na nezakonitosti, ki se dogajajo na Vrhovnem državnem tožilstvu. Tako je neizpodbitno dejstvo, da je pri imenovanju Boštjana Škrleca na mesto generalnega direktorja Vrhovnega državnega tožilstva (VDT) prišlo do nezakonitosti, kar je ugotovilo tudi Upravno sodišče. V primeru nezakonitega imenovanja Boštjana Škrleca je tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) že leta 2012 izdala osnutek poročila, kjer je ugotovila sum korupcije in nasprotja interesov, vendar pa je Vrhovno sodišče Republike Slovenije januarja 2014 izdalo začasno odredbo, s katero je začasno zadržalo objavo ugotovitev KPK. V zvezi z omenjenim imenovanjem je Ministrstvo za pravosodje opravilo inšpekcijski nadzor, in v januarju 2015 javnost seznanilo z ugotovitvami, ki so v svojem bistvu identične ugotovitvam Upravnega sodišča Republike Slovenije. V zvezi z omenjenim imenovanjem je postopke sprožil tudi Inšpektorat za javni sektor, pri čemer pa se je vrhovni državni tožilec dr. Zvonko Fišer samovoljno odločil, da Inšpektoratu ne bo posredoval nobene dokumentacije.

Zaradi vsega omenjenega je poslanska skupina SDS v zakonodajni postopek vložila tudi Predlog priporočila v zvezi s postopki za odpravljanje nezakonitosti pri delu Vrhovnega državnega. Seja odbora DZ za pravosodje, ki je obravnaval omenjeni Predlog priporočila, je bila sklicana 15.01.2014. Istega dne je generalni državni tožilec dr. Zvonko Fišer v Državni zbor poslal dopis, da se omenjene seje odbora ne bo udeležil ne on, ne katerikoli drug predstavnik VDT.

Poslanke in poslanci SDS v obrazložitvi predloga razrešitve ugotavljajo tudi, da generalni državni tožilec zaradi določbe 8. člena Zakona o sodniški službi (marec 1994), ki se uporablja tudi za tožilce, ne bi smel biti imenovan na funkcijo tožilca. Dr. Fišer je namreč sprožil postopke proti osebam, v katerih se je kršilo človekove pravice.

Poslanke in poslanci SDS tako torej zaradi: odločitev upravnega sodišča, ugotovitev KPK, neodziva GDT dr. Zvonka Fišerja na ugotovitve nadzora nad opravljanjem zadev državnotožilske uprave, zavrnitve zahteve Inšpektoratu za javni sektor za dostavo dokumentacije, s čemer je bil preprečen nadzor državnega organa nad delom Vrhovnega državnega tožilstva, arogantne zavrnitve udeležbe na seji odbora DZ za pravosodje in preprečitve, da bi se navedene seje udeležil kdorkoli drug iz Vrhovnega državnega tožilstva, slabšalnega odnosa do odločitve Ustavnega sodišča v primeru »sodbe Patria« ter kršenja določb Zakona o sodniški službi ob potrditvi tožilske funkcije Državnotožilskemu svetu predlagajo, da generalnega državnega tožilca dr. Zvonka Fišerja razreši s funkcije generalnega državnega tožilca, Vladi Republike Slovenije pa da izda pozitivno mnenje k tej razrešitvi.

V primeru, da Državnotožilski svet ne predlaga razrešitve v 30-dnevnem roku, pa poslanke in poslanci SDS vladi predlagajo, da takoj pripravi ustrezno spremembo 128. člena Zakona o državnem tožilstvu (po potrebi tudi drugih povezanih členov)  in ga po nujnem postopku predlaga v sprejem.
 
Predlagatelji razrešitve so ob tem tudi mnenja, da funkcije generalnega državnega tožilca ne more in ne sme opravljati oseba, ki ne spoštuje ustave in zakonov, ki je imenovan na funkcijo v nasprotju z določili ustave in zakonov, ki ovira delo institucij pravne države, ki ne spoštuje odločb ustavnega sodišča in ki je zavestno kršil zakon, da je na mesto generalnega direktorja tožilstva imenoval Boštjana Škrleca, kar je večkrat s  sodbami ugotovilo Upravno sodišče.