Revija Reporter
Slovenija

Gorenak: Sodišče na čelu z Maslešo ščiti koruptivna ravnanja Zalarja in Fišerja

STA

4. dec. 2014 14:10 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

SDS želi na seji DZ obravnavati domnevno koruptivno ravnanje generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja in nekdanjega pravosodnega ministra Aleša Zalarja glede prvega postopka zaposlitve Boštjana Škrleca na vrhovnem državnem tožilstvu. Zahtevajo razpravo o poročilu KPK, katerega objavo po besedah Vinka Gorenaka (SDS) zadržuje vrhovno sodišče.

Kot je danes pojasnil poslanec SDS Gorenak, gre za "krog ščitenja sistemske korupcije" na relaciji med Zalarjem, Fišerjem in tudi predsednikom vrhovnega sodišča Brankom Maslešo.

Po Gorenakovih navedbah je Fišer dan pred imenovanjem vlade Janeza Janše leta 2012 prekinil postopke za izbor generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva, na to mesto pa so zaposlili Škrleca. Janševa vlada je nato odločbo o imenovanju razveljavila, čemur je pozneje pritrdilo tudi upravno sodišče, je dejal Gorenak.

Ta je primer prijavil tudi Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), ki naj bi po njegovih besedah ugotovila sum korupcije in nasprotja interesov. A njeno poročilo še ni javno, saj je njegovo objavo zadržalo vrhovno sodišče. "S tem sodišče na čelu z Maslešo ščiti ta koruptivna ravnanja, da ne pridejo do javnosti," je poudaril Gorenak.

Spomnil je še, da so leta 2013 uvedli nadzor nad vrhovnim državnim tožilstvom, a ga zaradi padca vlade niso izvedli, letos pa ga je uvedel tudi minister prejšnje vlade Senko Pličanič. Nadzor so opravili septembra, tudi to poročilo pa še ni javno, je dejal.

Letos je nadzor začel tudi inšpektorat za javni sektor, Gorenak pa ob tem navaja, da Fišer inšpektoratu ni želel dati dokumentacije, zato inšpekcija ne more opraviti svojega dela. A ker je od prijave do uvedbe nadzora minilo leto dni, Gorenak tudi pri inšpektoratu vidi politično delovanje.

Aprila lani je sicer državnotožilski svet Škrleca znova dodelil na položaj generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva. Gorenak ob tem priznava, da je njegovo imenovanje tokrat zakonito, čeprav meni, da bi moral Fišer že po odločitvi upravnega sodišča Škrleca odsloviti.

Tako si v SDS želijo na dnevni red seje DZ uvrstiti obravnavo predloga priporočila glede postopkov za odpravljanje nezakonitosti pri delu vrhovnega državnega tožilstva.

V SDS zahtevajo tudi sklic seje komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, na kateri želijo razčistiti vprašanje nadzora varuhinje človekovih pravic nad obveščevalnimi in varnostnimi službami.

Zahteva za sklic seje komisije za peticije

Predlog Priporočila v zvezi s postopki za odpravljanje nezakonitosti pri delu Vrhovnega državnega tožilstva