nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

Tina Gaber in Robert Golob, Drama Njena.si

Takšen dopust sta si privoščila Tina Gaber in ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

SDS: V zdravstvu nič ne spremeni, ker se v Sloveniji ni zgodila lustracija

Deli na:
SDS: V zdravstvu nič ne spremeni, ker se v Sloveniji ni zgodila lustracija

Foto: Primož Lavre

V SDS obžalujejo odstop ministra za zdravje Tomaža Gantarja, obenem pa jih skrbi, če minister izjavi, da ne more nič narediti in v taki stiski odstopi. To bi moral biti hud alarm za premierko Alenko Bratušek, po oceni SDS tudi razlog za izstop resne stranke iz koalicije, pravi poslanka SDS Alenka Jeraj, ki opozarja zlasti na korupcijo v zdravstvu.

V SDS ocenjujejo, da se bo treba zelo resno pogovoriti o tem, kakšno je naše zdravstvo in kaj želimo, pred tem pa pripeljati do epiloga korupcijske zgodbe na tem področju, s katerimi se odžira zdrav denar, ki bi bil sicer namenjen bolnikom.

"A ti so za usluge prikrajšani, ker nekateri lobiji in omrežja, ki poskušajo vplivati na vse vlade, vztrajajo na svojih okopih in do kakšnih sprememb ne pride," je v odzivu na Gantarjev odstop v izjavi novinarjem v DZ dejala Jerajeva.

Razlog za to, da se v zdravstvu nič ne spremeni, je po mnenju SDS v tem, da "se v Sloveniji ni zgodila lustracija in nismo nekaterih stvari spremenili".

Po besedah Jerajeve se uresničuje tisto, o čemer je govorila resolucija parlamentarne Skupščine Sveta Evrope o nujnosti razgradnje dediščine totalitarnih komunističnih sistemov. V njej opozarjajo, da je nevarnosti v primeru neuspešnega prehodnega procesa veliko, v "najboljšem primeru bodo vladali oligarhija namesto demokracije, korupcija namesto vladavine prava in organiziran kriminal namesto človekovih pravic".

To po ocenah Jerajeve v odstopni izjavi pove tudi Gantar, ki opozori, da "poznavalci zdravstva" zavirajo kakršno koli spremembo na tem področju. A po njenem mnenju ni za vse kriva le zakonodaja. "Že leta in leta poslušamo o korupciji v zdravstvu, ves čas govorimo o tem, da je treba temu področju nameniti dodatna sredstva, medtem pa ne pogledamo, kje iz zdravstva odtekajo milijoni," je pojasnila poslanka.

Ob tem, ko vsak dan govorimo o korupciji v zdravstvu in so podane tudi že kazenske ovadbe, po njenem mnenju lahko ugotovimo neučinkovitost komisije za preprečevanje korupcije ter nedelovanje pravosodnega sistema in organov pregona.

Jerajeva je spomnila še na Gantarjeve navedbe, da imajo nekateri v koaliciji veliko težav s koncesionarji, kar pa da je preseglo "vse razumne meje". Temu se tudi sama pridružuje, saj da smo v primerjavi z drugimi evropskimi državami na repu s koncesijami.

Gantar je premierki odstopno izjavo posredoval včeraj dopoldne. Kot razlog za svojo odločitev navaja nezmožnost izpeljati nujne spremembe zdravstvenega sistema, saj da ni rešitve, ki bi bila učinkovita in bi zadovoljila vse.

S tem je presenetil koalicijske partnerje, tudi prvaka stranke, ki ji pripada, Karla Erjavca. Na novinarski konferenci pa je Gantar dejal, da ima zdravstveni minister absolutno premajhno politično moč v koaliciji.