Revija Reporter
Slovenija

SDS: Ukrepi vlade uničujejo slovensko gospodarstvo in podeželje

STA

4. nov. 2013 13:08 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanska skupina SDS se mudi na celodnevnem delovnem obisku v Pomurju. Začela ga je s posvetom z naslovom Ukrepi vlade uničujejo slovensko gospodarstvo in podeželje. Na njem so ugotovili, da so vladni ukrepi usmerjeni proti podeželju in šibkejšim državljanom ter da so nespodbudni za gospodarstvo, zaradi česar se ljudje s podeželja izseljujejo.

Kot je po posvetu povedal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, se s tako ostrimi ukrepi, ki prihajajo v poslanske klopi, še nismo srečali. Breme vseh prestrukturiranj pa bodo nosili kmetijstvo in panoge, ki imajo zaradi ekstenzivne proizvodnje in nizke dodane vrednosti že tako največje težave.

Povrhu tega se različnim socialnim skupinam znižujejo dohodninske olajšave in socialni prejemki, edina skupina, ki ostaja zaščitena, pa je skupina tako imenovanih privilegiranih oseb, ki so krepko nad povprečjem in tem se ne zgodi nič. Celo huje, je nadaljeval Tanko, ob stečaju Probanke in Faktor banke smo videli, da se ustvarja nov sloj privilegiranih, ki jim bo država plačala celo to, česar jim zakon ne zagotavlja.

Tudi izvajanje "pomurskega zakona", sprejetega leta 2010, po mnenju poslancev SDS ne teče v pravo smer. Zakon je namreč predvideval ohranitev in razvoj novih delovnih mest, vendar pa število teh pada, prav tako zaposlenost. Problem ljudje rešujejo z delovnimi migracijami v Avstrijo, vendar pa jim, tako Tanko, po odločitvi ustavnega sodišča grozi dvojna obdavčitev pri dohodnini.

Poslanci SDS zato pozivajo vlado, naj hitro najde rešitev, ki bo ustavno vzdržna, ali po hitrem postopku z Avstrijo sprejme sporazum o izogibanju dvojnega obdavčevanja.

Poslanka skupina je na posvetu sprejela šest sklepov. Ključni med njimi so nasprotovanje vsem nesorazmernim davčnim obremenitvam, iskanje možnih potencialov za izvajanje projektov v Pomurju, med katerimi so razvoj hidrotermalne energije, razvoj turizma v povezavi s kmetijstvom in dodatno izobraževanje, ter sanacija infrastrukture, uničene ob gradnji avtocestnega križa.

Ker se za leti 2014 in 2015 bistveno znižujejo sredstva za naložbe, po mnenju poslancev SDS ne moremo govoriti o naporih za enakomeren razvoj. Po njihovem je treba racionalizirati tako državno kot javno upravo, o nepremičninskem davku pa predlagajo javno predstavitev mnenj, kjer bi soočili argumente za in proti zakonu.

Državni svetnik in župan občine Moravske Toplice Alojz Glavač je opozoril, da bodo novi davki zelo obremenili občine, saj naj bi dosegli dva- do trikratnik sedanjih. Spomnil pa je tudi na peticijo pomurskih županov zaradi ukinjanja poštnih uradov ter poslovne enote Pošte Slovenije v pokrajini. Po mnenju državnega svetnika Branka Šumenjaka pa se bodo zaradi dvojne obdavčitve dohodnine mnogi preprosto odselili v Avstrijo.

Poslanska skupina SDS slovenske občine obiskuje že več let, da bi iz prve roke izvedela čim več o izzivih, dosežkih in težavah, s katerimi se srečujejo vodstva lokalnih skupnosti, podjetja, javni zavodi ter občanke in občani.

Poslanci se bodo med drugim sestali s predstavniki madžarske manjšine, evangeličanske in katoliške cerkve, vodstvom Sveta pomurske razvojne regije in Razvojnega sveta regije Pomurje, območne gospodarske zbornice, Nafte in Radenske.

Ob koncu obiska bodo pripravili tri javne tribune, vse se bodo začele ob 17.15. V Radencih bo v hotelu Radin, v Moravskih Toplicah v hotelu Ajda, v Beltincih pa v kulturnem domu.